Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie se dala do pohybu. Problémy na jihu USA, nemocnice se plní pacienty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo od úterního do středečního večera ve Spojených státech nahlášeno dalších 840 úmrtí způsobených koronavirem. Nemoc covid-19 už je tak ve Spojených státech spojovaná se smrtí přibližně 117.700 lidí.

Agentura AFP napsala, že ačkoli jsou v USA denní počty mrtvých v poslední době o něco méně znepokojivé, země stále bojuje s první vlnou nákazy.

Hlášené oběti koronaviru aktuálně přibývají výrazně pomaleji než před dvěma měsíci, bilance známých nakažených ovšem stále denně v průměru roste o více než 20.000 případů. Řada států v posledním týdnu opakovaně zaznamenává rekordní přírůstky statistiky potvrzených nákaz poté, co se napříč USA začala rušit karanténní opatření.

Větší počty odhalených infekcí jsou do jisté míry důsledkem zvýšeného počtu prováděných testů, agentura Reuters ale podotýká, že na mnoha místech roste také počet hospitalizací spojených s covidem-19.

Jedním z nich je Texas, který ve středu ohlásil 3100 nových nakažených. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s covidem-19 tam zároveň narostl na skoro 2800, přičemž rekordně vysoký byl už šestým dnem za sebou. Úřady nicméně hlásily, že ve státě bylo stále skoro 14.000 volných lůžek.

"Americká epidemie se přesunula z New Yorku a ze severovýchodu země do velkého pásu pokrývajícího jih a západ," shrnuje AFP. Počet hospitalizací dosáhl ve středu nového maxima také v Severní Karolíně, informovala televize CNN. Tamní úřady registrovaly 846 pacientů s nemocí z koronaviru.

Nemocnice se plní také v Arizoně, kde bylo obsazeno už více než 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Jižní stát USA se zhruba sedmimilionovou populací v posledních třech týdnech zaznamenává prudký nárůst statistiky infikovaných obyvatel a ve středu ohlásil dalších 1800 nákaz. Místní lékaři, zdravotní sestry a další odborníci požadují vyhlášení povinného nošení roušek, guvernér Doug Ducey ale řekl, že postup v této věci nechá na lokálních úřadech.

V celých Spojených státech už mělo pozitivní test na koronavirus více než 2,15 milionu lidí, což je zdaleka nejvyšší bilance na světě. Denní počty nakažených byly v posledních dvou týdnech na vzestupu asi ve dvou desítkách států, málokterému z nich se ovšem dostává tolik pozornosti jako Oklahomě. Ta totiž má být o víkendu dějištěm velkého předvolebního mítinku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jeho kampaň takovou akci neuspořádala od března, odborníci na veřejné zdraví se ale i o tři měsíce později obávají, že shromáždění s 20.000 křičícími a skandujícími lidmi v uzavřeném stadionu by mohlo mít pro účastníky neblahé následky. Mítink se má konat v sobotu večer ve městě Tulsa, které ve středu oznámilo 96 případů nákazy koronavirem z posledního dne. Místní zdravotnický činitel Bruce Dart uvedl, že šlo o nový rekord.

Trumpův štáb podle všeho nehodlá akci zrušit, ve hře je ale zřejmě přesun do venkovní lokality. Úřady státu Oklahoma doporučují všem účastníkům, aby se před mítinkem nechali otestovat na koronavirus a aby se po akci uchýlili do izolace dokud se nenechají otestovat znovu.

Témata:  COVID-19 koronavirus USA

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy