Ursula von der Leyenová páteční prohlášení WHO uvítala. "To je dobrá zpráva. Pandemie si vybrala krutou daň na lidských životech, na naší společnosti a na našem hospodářství. Podařilo se nám ji však překonat díky rozhodným opatřením na celosvětové úrovni, na úrovni EU a členských států a díky odolnosti a solidaritě našich občanů," uvedla.

Dodala, že pandemie naučila Evropany, že síla EU spočívá v její jednotě, i když čelí závažným zdravotním krizím. "Pandemie změnila tvář EU, která se stala skutečnou evropskou zdravotní unií," doplnila.

Nyní jsme podle ní mnohem lépe připraveni čelit budoucím zdravotním krizím pomocí nových nástrojů, které nám umožní rychle reagovat na vznikající zdravotní krize". Posílili jsme náš rámec zdravotní bezpečnosti a mechanismy připravenosti na krize," dodala.

Přesto je podle ní ostražitost důležitá. "Přestože pandemie skončila, je jasné, že covid-19 zůstává globální zdravotní hrozbou a že v dohledné budoucnosti bude stále součástí našich životů," varovala von der Leyenová.

reklama