reklama

"Korupce bohužel probíhá v cyklech. Opakuje se. Přijde někdo, kdo věci napraví, ale začne to znovu, dokud nepřijde někdo další, kdo ukončí tuto zvrhlost," řekl papež František.

"Vím, že to (boj s korupcí) musím udělat. Byl jsem k tomu povolán, ale jen Pán může posoudit, zda jsem to udělal dobře či nikoliv. Upřímně, nejsem velký optimista," uvedl vůdce katolické církve. Narážel tím na mandát k vyčištění vatikánských financí, který od kardinálů získal při svém zvolení v roce 2013. Za působení jeho dvou předchůdců řešil církevní stát celou řadu skandálů.

Korupce byla ve Vatikánu velkým tématem před měsícem, když papež obvinil kardinála Angela Becciua z nepotismu a finančních podvodů. Becciu rezignoval, ale jakákoliv pochybení odmítl. Podle médií jeho odchod souvisí mimo jiné s nákupem části budovy v prestižní londýnské čtvrti Chelsea za 200 milionů dolarů (4,7 miliardy Kč).

Po dvou týdnech v milánském vězení byla v pátek propuštěna Cecilia Marognaová, někdejší spolupracovnice vysokého vatikánského úředníka podezřelá ze zpronevěry. Soudce musí rozhodnout o jejím vydání do Vatikánu.