Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež přiletěl do Kanady, chce mluvit o obětech z církevních škol

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František krátce před polednem místního času (20:00 SELČ) přiletěl do Kanady, kde chce během skoro týdenní návštěvy osobně požádat domorodé obyvatelstvo o odpuštění za utrpení a zneužívání dětí na církevních školách. Hlava katolické církve během letu do Edmontonu popsala svou cestu médiím jako "pouť pokání".

Na letišti v hlavním městě provincie Alberta na Františka čekal kanadský premiér Justin Trudeau, církevní hodnostáři a zástupci domorodých národů. S těmi má papež strávit značnou část příštích dvou dní, mimo jiné plánuje setkání s komunitami Métisů a Inuitů. Program šestidenní návštěvy jej kromě Alberty zavede také do Québecu a Nunavutu.

Katoličtí duchovní a misionáři se v minulosti desítky let podíleli na asimilačním programu určeném pro původní obyvatele Kanady, který odloučil od rodin na 150.000 dětí. Až 6000 dětí kvůli tvrdému zacházení v internátních školách zemřelo, zhruba tři čtvrtiny z asi 130 internátních škol provozovala katolická církev.

Kanadský školský systém takto fungoval od 19. století až do 90. let minulého století a o obrovském dopadu na domorodou komunitu se ví dlouho. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Loni se ale o dětském utrpení začalo znovu mluvit poté, co se našly ostatky 215 dětí v bývalé katolické internátní škole pro domorodé děti v kanadské Britské Kolumbii.

Papež se letos v dubnu za podíl církve na dlouhodobém strádání dětí a rodin omluvil, když ve Vatikánu přijal zástupce kanadských domorodých národů. Nyní vyjadřuje naději, že jeho "pouť pokání" přispěje k "již zahájené cestě usmíření".

Témata:  Kanada Papež František

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.