reklama

František v Aquile navštívil baziliku Santa Maria di Collemaggio, v níž je pohřben papež Celestýn V., který v roce 1294 na svou funkci v čele katolické církve abdikoval. Vyvolal tím spekulace tisku, zda se rovněž nechystá - jako jeho předchůdce Benedikt XVI. v roce 2013 - opustit svou funkci předčasně.

V roce 2009 Aquilu postihlo ničivé zemětřesení, při kterém zahynulo 309 lidí včetně dvou středoškolských studentů z Česka. Ve městě jsou dosud patrné škody. Výrazně bylo poškozené centrum města, které bylo dlouhou dobu uzavřené. Řada památek se stále opravuje, a to včetně baziliky, kterou dnes papež navštívil.

Při bohoslužbě před bazilikou hlava katolické církve připomněla lidi, kteří trpí válkami a přírodními katastrofami. Zmínil například Pákistán, který se potýká se záplavami, či Ukrajinu, která bojuje proti ruské agresi.

Papež již dříve uvedl, že abdikace "není žádná tragédie" a zvážil by ji kvůli zdravotním problémům. Dnes však žádný úmysl v tomto směru neohlásil. Uvedl ale, že si svého předchůdce Celestýna V. váží, protože nepodlehl mocenských mechanismům. Papež trpí dlouhodobě bolestmi kolen a v minulosti se několikrát na veřejnosti objevil v kolečkovém křesle.