reklama

Papež vedl za soumraku pod širým nebem spolu s Welbym a Greenshieldsem modlitební vigilii pro 50.000 lidí, kteří se shromáždili u mauzolea hrdiny osvobození Jižního Súdánu Johna Garanga. Ten zahynul při havárii vrtulníku v roce 2005.

Na dřívějším setkání v hlavním městě si trojice duchovních vyslechla svědectví vysídlených dětí. "Život v táboře není dobrý, protože je malý a přeplněný," řekl jim 14letý Johnson Juma Alex, který v uprchlickém táboře žije od roku 2014. "Není tu dost místa na hraní fotbalu. Mnoho dětí nechodí do školy, protože není dost učitelů a škol pro nás všechny," dodal.

František mimo jiné řekl, že naděje pro budoucnost Jižního Súdánu spočívá v dětech z různých etnických skupin, které trpěly a stále trpí, ale které nechtějí na zlo odpovídat dalším zlem.

Jižní Súdán má kolem 11,6 milionu obyvatel a teprve od roku 2011, kdy se odtrhl od Súdánu, je nezávislou zemí. Dva roky po vyhlášení nezávislosti v zemi vypukla občanská válka. Navzdory mírové dohodě mezi oběma hlavními protivníky z roku 2018 pokračují boje mezi etniky, při nichž umírá velké množství civilistů a řada dalších musela opustit své domovy.

Občanská válka v Jižním Súdánu si vyžádala podle ministerstva zahraničí Spojených států na 400.000 obětí. V zemi žije podle OSN 2,2 milionu vnitřně vysídlených osob a dalších 2,3 milionu lidí ze země uprchlo.

V neděli ráno se František, Welby a Greenshields vrátí do mauzolea a odslouží tam mši, což bude jejich poslední plánovaná událost v Jižním Súdánu před odjezdem.