Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František vyzval svět, aby ukončil války v době pandemie

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Papež František dnes ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení všech ozbrojených konfliktů a také k solidaritě v době nynější pandemie nemoci covid-19. Tradiční požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) dnes papež pronesl krátce poté, co v téměř liduprázdné Svatopetrské bazilice ve Vatikánu sloužil mši na Hod boží velikonoční, kterou lidé z celého světa mohli sledovat v živém přenosu přes internet či v televizi.

"Není čas na lhostejnost, v této pandemii se musíme spojit," prohlásil třiaosmdesátiletý papež. Konktrétně se zmínil i o situaci v Evropě, která registruje přes polovinu z více než 100.000 obětí koronaviru. "Po druhé světové válce se tento kontinent podařilo obnovit díky solidaritě," uvedl František. "Všichni jsme součástí jedné rodiny. Evropská unie čelí výzvě, na které závisí její budoucnost i budoucnost celého světa," řekl také papež, který je původem z Argentiny. Vyzval rovněž, abychom "neopouštěli ty nejslabší, uprchlíky a lidi bez domova".

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista a papež v tento den každoročně na Svatopetrském náměstí vede velikonoční mši, pronáší velikonoční poselství a uděluje požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Dnes se mše odehrála výjimečně ve Vatikánské bazilice. Obvykle se tato mše koná před vchodem do baziliky na náměstí, které bývá při té příležitosti plné květin a věřících; dnes bylo prázdné.

Dnešní slavnost Zmrtvýchvstání Páně, která je největší slavností křesťanského církevního roku, připomněly mše po celém světě, které se rovněž kvůli obavám z šíření koronaviru konaly bez věřících.

Požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) papež obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích, letos ho však udělil mimořádně už také 27. března, právě kvůli pandemii. V modlitbě, která byla rovněž bez přítomnosti věřících, tehdy vyzval svět, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a připomínku základních hodnot.

Také v sobotu odsloužil papež František velikonoční vigilii v téměř prázdné Bazilice svatého Petra, která svou kapacitou jinak pojme desetitisíce lidí. Liturgie se stejně jako dnes zúčastnilo pouze několik vatikánských hodnostářů a věřících, kteří v lavicích seděli s velkými rozestupy.

Témata:  Papež František koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.