Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František žádá Rusko, aby znovu zapojilo do černomořských obilných dohod

Papež František
Papež František
Foto: unsplash.com

Papež František vyzval Rusko, aby znovu zapojilo do černomořských obilných dohod, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil tuto iniciativu hlavy římskokatolické církve na twitteru a zdůraznil význam reakce světových náboženských vůdců na "ruský teror a ničení".

"Obracím se na své bratry, úřady Ruské federace, aby byla obnovena černomořská iniciativa a bylo možné bezpečně přepravovat obilí," prohlásil podle Vatican News papež František.

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyjádřil uznání za papežovu "důležitou výzvu Moskvě" a zdůraznil její význam pro ochranu celého světa, zejména národů Afriky a Asie, které nejvíce trpí hrozícím hladem a potravinovou krizí. "Ukrajina je a zůstane garantem světové potravinové bezpečnosti. Nyní je nejdůležitější zastavit ruský teror a plně uskutečnit mírový plán," dodal ukrajinský prezident ve svém tweetu.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou prostředkovala OSN a Turecko, byla podepsána v červenci loňského roku. Vznikla jako reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, která zastavila vývoz zemědělských produktů obou zemí přes Černé moře. Původní platnost dohody byla 120 dní a od té doby byla několikrát prodloužena, naposledy v polovině května.

V červenci ale definitivně přestala platit. "Bohužel, část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud splněna. Jejich platnost tedy skončila," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který dodal, že určité části dohod týkající se Ruska nebyly naplněny. Platnost smluv vypršela a Peskov dodal, že jakmile budou splněny ruské podmínky, Moskva se "okamžitě" vrátí k dohodám.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ale ruský krok považuje za bezohledný. Rozhodnutí Ruska odstoupit od černomořské obilné dohody je bezohledné, protože hladovějícím lidem ve světě ještě více ztíží přístup k potravinám, prohlásil.

Generální tajemník OSN António Guterres podotkl, že za rozhodnutí Ruska odstoupit od černomořské obilné dohody "zaplatí" miliony lidí. Dohoda byla podle šéfa OSN "záchranným lanem pro celosvětovou potravinovou bezpečnost a majákem naděje v problematickém světě". Dodal, že Rusko svým odstoupením zasadilo úder lidem v nouzi po celém světě.

"Účast na této dohodě je nakonec volbou, avšak lidé na celém světě zápasící s obtížemi nemají na výběr. Stovky milionů lidí čelí hladu a spotřebitelé čelí celosvětové krizi související s životními náklady," uvedl Guterres.

Obilná dohoda přitom hraje důležitou roli v řešení globální krize v oblasti potravinového zabezpečení a přispěla k nižším cenám obilí. Podle statistik Evropské unie bylo do května 2023 v rámci Černomořské obilné iniciativy vyvezeno více než 30 milionů tun obilí a dalších potravin. Více než 50 % nákladu tvořila kukuřice, na niž nejcitelněji dopadly důsledky blokády ukrajinských zásob na začátku války. Kukuřici bylo třeba rychle přemístit, aby bylo vytvořeno místo pro pšenici z letní sklizně.

Témata:  Rusko Papež František

Aktuálně se děje

29. dubna 2024 17:06

Nová pravidla pro svazky LGBT budou platit od ledna. Pavel podepsal novelu

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy