"Lidé v dnešním světě ve své nenasytnosti po moci a bohatství požírají i své blízké, své bratry. Kolik válek! A na kolika místech jsou stále pošlapávány svoboda a důstojnost ," řekl papež. "Myslím především na děti, které pohlcují válka, chudoba a nespravedlnost," dodal.

"O Vánocích toho hodně víme, ale zapomínáme na jejich význam," řekl papež, podle kterého se na oslavy narození Ježíše nabalil "velký konzumerismus". Podle Františka jsou jedním z hlavních symbolů Vánoc jesle, které podle něj zobrazují "blízkost, chudobu, a konkrétnost". Věřící vyzval, aby se nenechali přemoci strachem, odevzdaností a sklíčeností.

Papež František od začátku války na Ukrajině, která začala přesně před deseti měsíci, konflikt několikrát odsoudil. Ve svém dnešním vystoupení ale žádný konkrétní stát nezmínil. Při dnešní tiskové konferenci však vatikánští představitelé uvedli, že letošní oslavy Vánoc budou ve znamení války na Ukrajině a dalších ozbrojených konfliktů ve světě.

Po dvou letech pandemie covidu-19 se obřady a oslavy mohou letos uskutečnit za přítomnosti většího počtu hodnostářů a věřících. Dnešní mše v bazilice svaté Petra se podle agentury AP zúčastnilo na 7000 lidí.