Ve zhruba desetiminutovém proslovu se František zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí, například o občanské válce v Sýrii, o zemětřesení, které v únoru zasáhlo Turecko a Sýrii či o bezpečnostní a humanitární situaci v Latinské Americe, v Asii a v Africe.

"Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci," řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi. Svatá země je termín používaný pro Izrael a historickou Palestinu, tedy pro oblast s velkým náboženským významem pro tři světová monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství a islám).

Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vyslalo svoji armádu Rusko. František prosil Boha, aby pomohl "milovanému ukrajinskému lidu v cestě k míru" a aby osvítil "velikonočním světlem ruský lid". Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo ukončit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích.

Papež se zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí - od občanské války v Sýrii a v Jemenu, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu.

Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy, "drahé sestry a drazí bratři, Ježíš Kristus vstal z mrtvých". Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. "Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů," řekl papež, který vyzval k pomoci uprchlíkům a běžencům.

Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem na 45.000 lidí zúčastnilo mše, uvedla vatikánská policie. Papežovo poselství si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100.000 lidí, dodal vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou květinovou výzdobou se zhruba 15.000 tulipány dovezenými z Nizozemska.

reklama