reklama

"Ačkoli čas na přiznání chyby, omluvu a odčinění je dávno pryč, nikdy není pozdě udělat správnou věc," řekla novinářům na Svatopetrském náměstí po audienci Cassidy Caronová, předsedkyně kanadské Národní rady Métisů. Měla na sobě tradiční ručně šitý korálkový kabátek, vyrobený speciálně pro tuto příležitost. Delegace Métisů věnovala papeži pár červených korálkových mokasínů.

Zástupci původních obyvatel považují osobní setkání s papežem za "nezbytnou součást našeho společného uzdravení", řekl Natan Obed ze skupiny Inuit Tapiriit Kanatami. Kanadská strana také žádá zpřístupnění spisů, protože společnost se podle nich stále ještě potýká s následky jednání představitelů katolické církve. Členy delegace jsou i tři lidé, kteří těmito školami prošli.

"Každé setkání trvalo jednu hodinu a z papežovy strany se vyznačovalo přáním naslouchat a vytvořit prostor pro sdělení bolestivých příběhů přeživších," uvedl Vatikán.

Podle představitelů původních obyvatel papež zmínil "pravdu, spravedlnost a reparace". Doufají také, že se papež veřejně omluví při návštěvě Kanady, kterou Vatikán oznámil, aniž by upřesnil datum.

Kanadský školský systém až do roku 1996 odděloval děti původních obyvatel od jejich rodin a posílal je do internátních škol, kde byly mnohé z nich týrány, sexuálně zneužívány a trpěly hladem. Tento systém byl součástí snah o asimilaci domorodých dětí, které byly nuceny vzdát se svých rodných jazyků a konvertovat ke křesťanství.

Podle kanadských vyšetřovatelů systém takto násilně vyhnal z domovů na 150.000 dětí. Otřesné podmínky v internátních školách si podle odhadů expertů vyžádaly asi 6000 obětí. Kanadský parlament po jednom z loňských nálezů hromadných hrobů na místě někdejší katolické internátní školy schválil nový státní svátek, který se jmenuje Den pravdy a smíření.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval papeže k veřejné omluvě. V září se obětem školského systému veřejně omluvili kanadští biskupové a místní katolické církev připravila odškodné.