reklama

"Jeho svátost papež František si přes noc dobře odpočinul," oznámil médiím mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. "Dnes ráno si dal snídani, přečetl si noviny a vydal se na procházku. Jeho pooperační zotavování je normální. Rutinní kontroly jsou dobré," dodal.

Čtyřiaosmdesátiletý František podstoupil v neděli tříhodinovou operaci, při níž mu lékaři odebrali polovinu tlustého střeva, které měl kvůli nemoci zúžené.

Vatikán již dříve uvedl, že papež v nemocnici stráví sedm dní, pokud se neobjeví žádné komplikace. František si pro operaci vybral schválně začátek července, kdy se tradičně jeho program výrazně zklidňuje. Jeho jediným veřejným závazkem je v této době nedělní požehnání na vatikánském Svatopetrském náměstí.

Podle Reuters zatím není jasné, zda jej tuto neděli přednese ve Vatikánu, nebo z okna římské kliniky Gemelli, kde zákrok podstoupil. To svého času několikrát učinil například papež Jan Pavel II.

František je v nemocnici poprvé od roku 2013, kdy byl zvolen hlavou katolické církve. Nynější papež si přitom střeží svoje soukromí více než například Jan Pavel II., o jehož zdravotním stavu byly k dispozici podrobné informace a jehož ošetřující lékaři někdy i dávali rozhovory médiím. Karol Wojtyla, jak znělo občanské jméno Jana Pavla II., byl na klinice za svého 27leté působení v čele Vatikánu několikrát.

reklama