Po dvou letech poznamenaných pandemií covidu-19 se oslavy Velikonoc ve Vatikánu vrací k běžné podobě.

Papež odsloužil mši v kapli převážně ženské věznice ve městě Civitavecchia, jež leží nedaleko Říma. Podle vatikánských médií se bohoslužby zúčastnily desítky vězňů, pracovníků káznice a také italská ministryně spravedlnosti Marta Cartabiová. Na konci mše papež zopakoval obvyklý rituál a umyl nohy 12 vězňům a vězeňkyním různé národnosti a věku.

Od roku 2013, kdy se ujal vedení katolické církve, je to už pošesté, co papež oslavil Zelený čtvrtek ve vězení. Tento zvyk zavedl, když byl arcibiskupem v Buenos Aires, a chce tím demonstrovat svou blízkost lidem na okraji společnosti. Františkovi předchůdci byli zvyklí sloužit mši ve Vatikánu či v některé z římských bazilik.

Po dvou letech se oslavy Velikonoc ve Vatikánu vrací k obvyklé podobě. U římského Kolosea se na Velký pátek bude konat křížová cesta. Vatikán tento týden oznámil, že během ní ponesou kříž společně dvě ženy z Ruska a Ukrajiny, což má symbolizovat usmíření mezi národy. Oznámení vyvolalo protesty ukrajinského velvyslance ve Vatikánu i katolíků na Ukrajině. Vatikán však na kritiku veřejně neodpověděl. Podle deníku La Repubblica papež nemíní již stanovenou podobu velkopátečního procesí měnit.

Křesťané si dnes připomínali poslední večeři Ježíše Krista s dvanácti učedníky a ustanovení eucharistie.