Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paříž: Protestující zemědělci s traktory komplikují dopravu

Zemědělci se v Bruselu několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy. (Foto: Marian Jurečka)
Zemědělci se v Bruselu několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy. (Foto: Marian Jurečka)
Foto: Twitter

V konvojích traktorů se dnes do Paříže sjeli nespokojení francouzští zemědělci ve snaze upozornit na problémy v jejich odvětví a donutit k ústupkům vládu prezidenta Emmanuela Macrona. Ráno komplikovali dopravu na vícero místech a blokáda na městském dálničním okruhu se protáhla do odpoledních hodin. Farmáři protestují proti mezinárodním obchodním dohodám či ohlášenému zákazu glyfosátu, chemikálie používané v zemědělství mimo jiné k likvidaci plevelů.

Podle agentury Reuters do francouzské metropole dorazilo na tisíc traktorů. Pomalou jízdou dopoledne dočasně ucpaly mimo jiné dálnici A1, která spojuje hlavní město s přístavy na severu Francie. I po 15:00 pak podle deníku Le Figaro pokračovala "poklidná" blokáda městského okruhu v lokalitě Porte de Champerret. Protestující předtím ohlásili, že místo neopustí, dokud s nimi vláda nezahájí dialog.

"Macrone, odpověz nám! Zachraň farmáře," žádal jeden z transparentů v koloně traktorů. Další hesla z dnešního protestu uváděla, že vláda přehlíží potřeby zemědělců a venkovského obyvatelstva.

Část protestujících dorazila přímo do centra Paříže, kde farmáři vyhodili balíky sena na třídu Champs-Élysées a obsadili část tohoto známého bulváru. Policie je vyzývala k odchodu, dav ale nerozehnala. Neprůjezdná byla odpoledne také nedaleká Avenue Foch, kde byla původně plánována hlavní manifestace.

Farmáři se bouří například proti obchodním dohodám Evropské unie s Kanadou a skupinou jihoamerických zemí MERCOSUR, které podle nich povedou k dovozu levnějšího zboží nižší kvality. Zároveň mají pocit, že jsou neoprávněně terčem sílící kritiky kvůli otázkám spojeným s používáním pesticidů či zacházením se zvířaty. Podle mnohých zemědělců také prezident Macron uspěchal zákaz glyfosátu. Francie jde nad rámec současné politiky Evropské unie a hodlá tento druh postřiku zcela vyřadit do konce roku 2021.

"Jsme novými obětními beránky. Jakmile se něco pokazí, je to vina farmářů," popsal své pocity lídr odborového svazu FNSEA Jean-Yves Bricourt. "Zachází se s námi jako se zločinci," dodal.

Zemědělské odbory, které dnešní protest svolaly, očekávají od vlády "rázné závazky", které by pro zemědělce znamenaly návrat "slušných příjmů". Francouzský ministr zemědělství Dider Guillaume v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 hájil vládní politiku a řekl, že s příjmy farmářům pomůže zákon z loňského roku, jakmile se naplno projeví jeho účinek. Ministr zároveň uvedl, že lidé z měst a environmentalisté by neměli farmáře očerňovat.

Silniční blokády s traktory zažívají v posledních týdnech i další západoevropské země. V říjnu opět tímto způsobem protestovali farmáři v Nizozemsku, tento týden v úterý zase tisíce traktorů vzaly útokem Berlín, čemuž předcházela v polovině listopadu podobná akce v Hamburku. V Německu jsou důvodem stále přísnější pravidla ochrany životního prostředí, nizozemské zemědělce pobouřilo obvinění, že nesou odpovědnost za porušení unijní normy o emisích dusíku.

Témata:  Francie demonstrace protest Paříž zemědělci

Související

Aktuálně se děje

30. října 2024 11:38

Ondřej Vetchý má od prezidenta Pavla státní vyznamenání. Co mu slíbili kamarádi?

V Česku začal probíhající týden státním svátkem 28. října, při jehož příležitosti podruhé ve funkci prezidenta předával státní vyznamenání Petr Pavel. Mezi oceněnými byl i populární herec Ondřej Vetchý, který navíc dostal slib od kamarádů. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy