Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Patří Trump před soud? Průzkum odhalil, co si myslí Američané

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Američané jsou zhruba na polovinu rozděleni v názorech na oprávněnost ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Vyplývá to z průzkumu, o němž dnes informovala americká televize CNN. O impeachmentu bude ve středu hlasovat Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty, poslední slovo má mít v lednu Senát, kde převažují Trumpovi republikáni.

Žalobu, která by teoreticky mohla vést k odvolání prezidenta z úřadu, podle průzkumu společnosti SSRS podporuje 45 procent dotázaných, neschvaluje ji 47 procent. Oproti listopadovému průzkumu stejné sociologické služby se počet Američanů schvalujících impeachment mírně snížil. Množství dotázaných, kteří s ústavní žalobou nesouhlasí, se naopak zvýšilo.

Mezi voliči podporujícími opoziční demokraty podpora impeachmentu klesá, uvedla CNN. V listopadu s procedurou souhlasilo 90 procent z nich, nyní jen 77 procent.

Asi třetina Američanů soudí, že proces impeachmentu Trumpovi pomůže obhájit mandát v prezidentských volbách, které se budou konat příští rok v listopadu. Podle čtvrtiny dotázaných prezidenta žaloba poškodí a 37 procent je přesvědčeno, že na výsledek voleb nebude mít žádný vliv.

Průzkum společnost SSRS provedla mezi zhruba tisíci voliči, statistickou chybu stanovila na 3,7 procenta.

Témata:  Donald Trump prezident USA USA průzkumy impeachment

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy