Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pécresseová a Le Penová svádí těsný boj o druhé kolo voleb ve Francii

Marine Le Penová.
Marine Le Penová.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pozornost ve francouzské kampani před dubnovými prezidentskými volbami se v posledních dnech soustředí zejména na dvě ženy. Jsou jimi kandidátka pravicových Republikánů (LR) Valérie Pécresseová a europoslankyně a šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Podle sobotního průzkumu deníku Le Monde mají totiž obě političky podporu shodně 15,5 procenta dotazovaných, a mají tak stejné šance postoupit do druhého kola voleb. S aktuálně 25 procenty na prvním místě si nadále drží výrazný náskok stávající prezident Emmanuel Macron.

Spolupracovníci Pécresseové o ní mluví jako o jediné kandidátce, která má šanci porazit Macrona. "Pécresseová začínala po ohlášení kandidatury s deseti procenty, teď už má přes 15 procent a předběhla Érika Zemmoura," zdůrazňuje dynamiku šéf její kampaně Patrick Stefanini. Zemmour je krajně pravicový bývalý novinář, který byl překvapením průzkumů před několika týdny. Pécresseová podle Stefaniniho uspěla díky tomu, že "sjednotila pravici a navíc působí důvěryhodně, odvážně a upřímně".

Výraznou pozornost na sebe zatím naposledy strhla Pécresseová minulý týden, když v diskusním pořadu stanice BFM TV konfrontovala moderátora Jeana-Jacquese Bourdina, který je obviněný ze sexuálního napadení.

Během víkendu zažil konfrontaci také Macron, když se ho student střední zemědělské školy během debaty dotázal, kdy hodlá říct, zda bude kandidovat. "Oznámím to ve správnou chvíli. (...) Odpověď bude v dalším díle," žertoval Macron a vysvětlil, že "má teď hodně práce".

Pro účast ve volbách je ve Francii potřeba nejen oficiálně oznámit svůj záměr kandidovat, ale také získat písemnou podporu 500 volených představitelů, například starostů nebo poslanců. Macron zatím nesplnil ani jednu z podmínek. Jeho pracovní cesty do jednotlivých krajů a debaty se studenty, zemědělci a dalšími skupinami obyvatel přesto působí spíše jako kampaň, píše BFM TV.

"Macronovi podporovatelé už nikdy neútočí na Marine Le Penovou," řekl europoslanec za Republikány a bývalý ministr pro migraci Brice Hortefeux deníku Le Monde. "Macronovým zájmem je především všude útočit na Valérii Pécresseovou, protože pochopil, že právě od ní přichází nebezpečí, zatímco ostatní kandidáti jsou jeho životní pojistkou. Ostatní kandidáti jsou jen diváci," je přesvědčen Hortefeux.

Ve Francii tak možná při cestě k urnám budou voliči hlasovat strategicky nebo budou volit "menší zlo", říká senátor za Republikány Bruno Retailleau. "Hlasovat pro Marine Le Penovou v prvním kole znamená zvýšit Macronovy šance na výhru. Nejlepším způsobem, jak prodloužit mandát současného prezidenta, je volit Érika Zemmoura nebo Národní sdružení," dodává.

Témata:  Francie Marine Le Pen

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.