Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peking se manévry u Tchaj-wanu připravuje na invazi, říká tchajwanská diplomacie

Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Čínská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: China Military

Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf tchajwanské diplomacie Joseph Wu. Čína podle něj hledá záminky pro zahájení manévrů a jedním z nich byla návštěva šéfky Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na ostrově. Tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo, že dělící linii v Tchajwanském průlivu dnes překročilo 16 čínských bojových letadel.

Peking zahájil vojenské manévry bezprecedentního rozsahu v okolí Tchaj-wanu minulý čtvrtek bezprostředně poté, co Pelosiová navštívila ostrovní stát navzdory čínské kritice. Americká politička svou cestu na Tchaj-wan dnes označila za "naprosto užitečnou" a uvedla, že Spojené státy nemohou dovolit Číně, aby izolovala samosprávný ostrov. "Nebudou přece říkat, kdo může jet na Tchaj-wan," řekla Pelosiová podle Reuters v rozhovoru pro americkou televizi NBC.

Čína by podle šéfa tchajwanské diplomacie nebyla schopná připravit bezpilotní letouny, kyberútoky a dezinformační kampaně v tak krátkém čase. "Skutečným záměrem Číny je změnit status quo v Tchajwanském průlivu a v celém regionu," dodal Wu, podle kterého manévry čínské armády pokračují i dnes.

Okolo středové oblasti 180 kilometrů širokého průlivu se podle zdroje agentury Reuters dnes ráno pohybovaly dvě desítky plavidel čínského a tchajwanského námořnictva. Několik čínských lodí také dnes podniklo misi u východního pobřeží ostrova.

Podle pozdějšího prohlášení tchajwanského ministerstva obrany středovou linii přeletělo 16 čínských stíhaček.

"Čína provádí vojenské cvičení a nácvik raketových útoků velkého rozsahu. Ve snaze oslabit morálku tchajwanské veřejnosti také podniká kybernetické útoky, dezinformace a ekonomický nátlak. Čína ve snaze změnit status quo v Tchajwanském průlivu může po ukončení manévrů uskutečňovat podobné akce rutinně," prohlásil Wu.

Čínský zástupce pro otázky Tchaj-wanu řekl, že Wu patří k "zatvrzelým" zastáncům nezávislosti Tchaj-wanu a že jeho výroky "zamlžují fakta a jsou nepravdivé".

Agentura AFP dříve uvedla, že tchajwanské ozbrojené síly dnes brzy ráno SELČ zahájily vlastní cvičení, které simulovalo obranu ostrova před čínskou invazí. Manévry, které byly podle zástupce armády plánované a nejsou odpovědí na současné zvýšení napětí, zahrnovaly dělostřeleckou ostrou palbu. Druhou etapu manévrů s nasazením několika stovek vojáků a 40 houfnic plánuje tchajwanská armáda na čtvrtek.

Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Témata:  Čína Čínská lidová osvobozenecká armáda Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy