reklama

"Stromy přes ulici, odkryté střechy, trosky, kolem rozházená auta, strhané vedení," napsal dnes Bild s tím, že tornádo zanechalo spoušť v sedmi vesnicích. "Nemocnice v Hodoníně hlásí 200 zraněných a nejméně tři mrtvé! Kolik lidí leží ještě pod troskami, to se neví," dodal.

Bild ve svém článku zveřejnil řadu fotografií dokládajících rozsah řádění přírodního živlu. "Ještě včera byly tyto trosky domovem," uvedl v popisku u fotografie domu s vytlučenými okny, poničenou fasádou a zborcenými stropy. Nechybí snímek kostela bez střechy z obce Hrušky. "Ani kostel v této obci s 1500 obyvateli nebyl ušetřen," dodal Bild.

"Jako ve válce. Mrtví a zranění po tornádu v České republice," napsal v titulku FAZ. "Jihovýchod České republiky zasáhlo ve čtvrtek večer tornádo jako v tropech," poznamenal deník. Uvedl také, že vedle střech a osobních aut odhodil živel i autobusy, kterému mu stály v cestě. FAZ také čtenáře informoval, že v postižených obcích pomáhali záchranáři z Rakouska a Slovenska.

 

Portál magazínu Focus napsal, že za tornádem zůstaly stopy ničení. "Takřka nic nedokázalo hrubé přírodní síle čelit," uvedl.

Řádění tornáda na Hodonínsku si všímají přední evropská média a zprávy o této události přinesly mimo jiné agentury AP, Reuters, AFP nebo DPA. Internetový portál britské veřejnoprávní stanice BBC podobně jako třeba list The Guardian uvádějí, že "nad českými vesnicemi se přehnalo smrtící tornádo": Tornáda v Evropě nejsou podle BBC tak mimořádná, jak se mnozí domnívají, ročně jich je několik stovek. Rotující víry se objevují ve všech světadílech s výjimkou Antarktidy, nejvíce a nejsilnější jsou ale ve Spojených státech, píše BBC.

Situaci na jižní Moravě se věnují všechna významná média v zemích sousedících s Českem. Německý Die Welt se odvolává na svědky z místa, kteří mluvili o pekle, rakouský Die Presse píše, že tornádo po sobě zanechalo dílo zkázy. Polská zpravodajská televize TVN24 informace o živlu zařadila jako hlavní zprávu na svůj internetový portál. Slovenské Hospodárské noviny nebo Aktuality.sk spustily online zpravodajství.

reklama