reklama

,Pellegrini zdůraznil, že prezident by měl být osobou, které lidé důvěřují, na kterou se mohou spolehnout v obtížných chvílích a za kterou se nemusejí nikdy stydět. Podle něj by prezident neměl být závislý ani na koalici, ani na opozici, a odmítl koncepci prezidenta jako protiváhy vůči vládě.

V případě vítězství ve volbách plánuje Pellegrini navrhnout buď Denisu Sakovou nebo Richarda Rašiho na post předsedy parlamentu. Na mimořádném sněmu Hlasu-SD bude doporučovat, aby nástupce ve vedení strany vybral ze současného nejužšího vedení, tedy z místopředsedů a generálního manažera strany.

Zákon umožňuje každému občanovi České republiky s trvalým pobytem na Slovensku, který má v den voleb alespoň 40 let, kandidovat na prezidenta. Návrhy kandidátů lze předat do 30. ledna do půlnoci, a to buď na základě podpisů nejméně 15 poslanců Národní rady SR nebo občanů prostřednictvím petice s 15 000 podpisy.

První kolo prezidentských voleb proběhne v sobotu 23. března, případné druhé kolo pak 6. dubna. Prezidentské období současné prezidentky Zuzany Čaputové končí 15. června 2024, a ona se znovu do prezidentských voleb nechystá kandidovat.

Volební kampaň před prezidentskými volbami již začala, a kandidáti mohou vynaložit až půl milionu eur. Kampaň bude ukončena 48hodinovým volebním moratoriem.

V minulosti zastával Peter Pellegrini významné politické pozice ve straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD), kde působil několik let a byl premiérem v období 2018 až 2020. Po neúspěchu Směru-SD ve volbách v roce 2020 opustil Pellegrini spolu s desítkou poslanců této strany a založil vlastní politickou formaci Hlas-SD.

Tato strana se stala významnou silou s vysokými preferencemi, avšak v průběhu času začala ztrácet podporu. V předčasných volbách konaných v září minulého roku, kde vítězila opět Směr-SD, skončila strana Pellegriniho na třetím místě.

Čtyřnásobný premiér a předseda Směru-SD Robert Fico slíbil Pellegrinimu při jeho kandidatuře na prezidenta podporu. Fico sám neuspěl před deseti lety ve volbě prezidenta. Naopak šéf třetí vládní strany SNS, Andrej Danko, také oznámil svůj záměr kandidovat na prezidentský post.