Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini přijede coby nový slovenský prezident do Česka v červnu

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Pellegrini se ujme prezidentského úřadu tuto sobotu. Ve středu přijela na dvoudenní rozlučkovou návštěvu Česka odcházející prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Pellegrini uvedl, že se těší na setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem.

"Velmi se na návštěvu těším, s panem prezidentem (Pavlem) jsme si už telefonovali. Cítím, že to bude příjemná, pozitivní návštěva na nejvyšší úrovni," citovala agentura TASR Pellegriniho.

V kampani před letošní přímou volbou prezidenta, kdy ve finále porazil diplomata Ivana Korčoka, Pellegrini kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou premiéra Roberta Fica kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky.

V souvislosti s válkou na Ukrajině Pellegrini v minulosti tvrdil, že Pavel by rád bojoval. Rovněž obhajoval rozhodnutí Ficovy vlády zastavit dodávky zbraní ze slovenských státních zásob Ukrajině, která se brání ruské invazi, a vyslovil se pro zastavení bojů v sousední zemi a zahájení mírových jednání.

Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici a od roku 2023 působí jako předseda Národní rady SR. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci.

V letech 2018–2020 byl předsedou vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady Slovenské republiky. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD. 

Témata:  Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy