Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini připustil, že na kulatý stůl politických stran nedozrál čas

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

"Pokud dnes politická scéna není připravená na vzájemné smíření, buďme na něj připraveni my všichni. Jsme jeden národ, jedna společnost, jedno Slovensko. A k uklidnění může každý z nás přispět svým vlastním dílem už dnes. Bez ohledu na to, jestli tak učiní i ostatní, bez ohledu na to, jakou politickou stranu podporujeme," uvedl Pellegriní podle TASR. 

Účelem setkání parlamentních politických stran měla být snaha dospět k dohodě o základních pravidlech slušného politického chování a k výzvě ke klidu a zdrženlivosti. 

"Poslední dny a tiskové konference nám však ukázaly, že někteří politici zkrátka nejsou schopní základní sebereflexe ani po takové tragédii. Jakoby nepochopili, že právě jejich dosavadní kroky, vyjádření a nechutné útoky - ne na konkurenční politické myšlenky, ale na jejich nositele - zásadně přispěly k napětí v naší společnosti," konstatoval zvolený prezident. 

Pellegrini je přesvědčený, že uklidnění slovenské společnosti nesmí padnout na jednotlivcích, kteří si šíření zla a nenávist zvolili za svou politickou cestu. "Smíření národa je náročný proces a běh na dlouhou trať. A já vás chci ubezpečit, že jsem připravený všemi silami přispět k tomu, aby byl ten zápas nakonec pro Slovensko vítězným," dodal. 

Atentát na slovenského premiéra se stal ve středu odpoledne po výjezdním jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Předseda vlády byl ihned převezen do nemocnice v Banské Bystrici, kde je nadále hospitalizován. Nemocnice dnes uvedla, že Fico už je mimo ohrožení života. Podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka i ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka byl čin atentátníka politicky motivovaný. Střelce označili za osamělého vlka, který nebyl členem žádné radikalizované skupiny. 

Témata:  Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.