Konkrétně má jít o náboje z ochuzeného uranu, které mají být součástí dalšího balíčku vojenské pomoci, napsal server Politico s odkazem na zprávu agentury Reuters, která cituje dokumenty a dva americké činitele.

Kyjev už v březnu obdržel tento druh munice od Velké Británie, přičemž šlo o náboje kompatibilní s britskými tanky Challenger 2. Nyní půjde o náboje do amerických tanků Abrams, které má Ukrajina obdržet v rámci stejného balíčku.

Ochuzený uran je vedlejším produktem při výrobě paliva, které se používá do jaderných elektráren. Jeho radiační hodnoty jsou značně snížené, je proto známý spíše pro své ničivé, nikoliv nukleární vlastnosti.

Politico ale zároveň připomnělo, že britské rozhodnutí o předání této munice posloužilo Moskvě jako záminka k rozmístění taktických jaderných zbraní na území sousedního Běloruska. Sama ruská armáda přitom tento typ nábojů používá.

Spojené státy americké v uplynulých dnech ocenily progres ukrajinských jednotek během probíhající protiofenzivy. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek řekl, že Washington se domnívá, že postup nabírá na obrátkách. Američtí činitelé podle něj zaznamenali značný progres během uplynulých 72 hodin, a to především v Záporožské oblasti.