Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pfizer a BioNTech žádají o registraci vakcíny v EU, na trhu by mohla být ještě letos

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné vakcíny proti covidu-19 na trhu Evropské unie. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle které byla žádost podána již v pondělí. Ve stejný den žádost o povolení pro podmínečné uvedení vakcíny na unijní trh podala i americká společnost Moderna.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes potvrdila, že obě žádosti přijala a zahájila jejich zkoumání. Nyní bude posuzovat účinnost i bezpečnost očkovacích látek. Pokud vše půjde podle plánu a k dispozici budou všechny potřebné dokumenty, mohla by EMA dokončit zkoumání vakcíny firem Pfizer a BioNTech do 29. prosince a očkovací látky firmy Moderna do 12. ledna. S rozhodnutím EMA musí souhlasit i Evropská komise, která se ale obyčejně řídí doporučením lékové agentury.

Firma BioNTech uvedla, že s distribucí vakcíny v Evropě může začít okamžitě po její registraci. Podle jejího mluvčího Sierka Poettinga by to mohlo být i během "několika málo hodin". Podle něj je možné vakcínu skladovat v běžné chladničce až pět dní, v boxech se suchým ledem až měsíc. K delšímu skladování již je třeba speciálních chladicích zařízení.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19. Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Evropská komise už v listopadu schválila podpis smlouvy na nákup až 300 milionů dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech a 160 milionů dávek očkovací látky vyvinuté firmou Moderna.

Už v listopadu podaly firmy Pfizer a BioNTech žádost o schválení mimořádného nasazení látky ve Spojených státech. V pondělí stejnou žádost v USA podala i firma Moderna. Podle DPA Pfizer a BioNTech požádaly o registraci vakcíny i v Británii, Austrálii, Kanadě či Japonsku.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování Pfizer BioNTech EU

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.