Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plán na příměří v Pásmu Gazy, který představil Biden, jsou podle Hamásu jen slova

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Plán na příměří v Pásmu Gazy, který představil americký prezident Joe Biden, jsou podle palestinského hnutí Hamás "jen slova". Usáma Hamdán, vysoce postavený představitel Hamásu sídlící v libanonském Bejrútu, uvedl, že Hamás nedostal žádné písemné závazky ohledně příměří. Uvedla to agentura AFP.

Minulý týden šéf Bílého domu představil třífázový plán, jehož cílem je ukončit konflikt, propustit všechny rukojmí a obnovit zničená palestinská území, která by už nebyla pod vládou Hamásu. Washington uvedl, že s tímto plánem souhlasil i Izrael.

"Žádný návrh neexistuje, jsou to jen slova, která Biden pronesl ve svém projevu," řekl Hamdán agentuře AFP. "Američané dosud nepředložili nic zdokumentovaného nebo napsaného, co by je zavazovalo k tomu, co Biden řekl," dodal.

Podle Hamdána se americký prezident snaží "zakrýt" skutečnost, že Izrael odmítl dohodu o příměří předloženou začátkem května, se kterou Hamás souhlasil.

Hamdán také uvedl, že Hamás je ochoten přijmout jakýkoli plán, který splňuje jeho klíčové požadavky na úplné stažení izraelských vojáků a trvalé příměří v Pásmu Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po Bidenově představení plánu uvedl, že americký prezident nezveřejnil všechny podrobnosti dohody a že jde jen o "částečný" postup.

Spojené státy spolu s Katarem a Egyptem již měsíce vyjednávají o podrobnostech příměří v Pásmu Gazy. Boje byly přerušeny pouze na sedm dní v listopadu loňského roku, kdy bylo propuštěno přes 100 rukojmí.

Konflikt v Pásmu Gazy vypukl 7. října po útoku Hamásu na Izrael, při kterém zahynulo přibližně 1200 lidí, většinou civilistů. Militanti také unesli asi 250 rukojmí, z nichž se 120, včetně asi 41 mrtvých, stále nachází v Gaze.

V reakci na tento útok zahájil Izrael ofenzívu v Pásmu Gazy, při které podle úřadů vedených Hamásem zahynulo nejméně 36.654 lidí. 

Témata:  HAMÁS Joe Biden

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy