reklama

Americké úřady podle agentury Bloomberg varovaly Evropskou unii před Ruskem, které podle nich zvažuje možnou invazi na Ukrajinu. O obavách kvůli "nezvyklé vojenské aktivitě Ruska" ve středu podle stanice CNN hovořil i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Varování Washingtonu je založeno na informacích, které Spojené státy zatím s evropskými vládami nesdílely, napsal Bloomberg.

"Obáváme se, že Rusko může udělat závažnou chybu a pokusit se zopakovat rok 2014, kdy shromáždilo síly na hranicích, vstoupilo na svrchované ukrajinské území a nepravdivě tvrdilo, že tomu předcházely provokace," uvedl podle Bloombergu Blinken s odkazem na ruskou invazi na ukrajinský Krym.

Mluvčí Kremlu dnes zopakoval, že přesuny vojáků po ruském území jsou vnitřní záležitostí Ruska a neměly by nikoho znepokojovat. Současně varoval, že Moskva je v nezbytném případě připravena k protiopatřením posilujícím bezpečnost Ruska v případě útočného počínání Severoatlantické aliance v bezprostřední blízkosti ruských hranic.

Mezi Moskvou a státy sedmadvacítky v poslední době narůstá napětí okolo migrační krize na hranicích Běloruska a EU a dodávce energií.

Dvakrát za poslední dva dny spolu kvůli krizi na hranicích hovořili ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová, probrali i situaci na východě Ukrajiny. Putin si podle agentury Reuters Merkelové stěžoval na "provokativní" akce Spojených států a NATO v oblasti Černého moře. Obvinil dále Kyjev ze stále důraznějšího chování, včetně používání bezpilotních letounů na východě země, kde přes příměří pokračují střety ukrajinských vládních jednotek s proruskými separatisty.

reklama