reklama

Australané nemohou cestovat do zahraničí bez povolení už déle než 18 měsíců a tisíce plně očkovaných obyvatel země žijících v zahraničí se nemohly kvůli omezeným příjezdům vrátit do vlasti, píše Reuters. Canberra loni v březnu uzavřela hranice a po svých obyvatelích vyžadovala, aby si opatřili pro cesty do zahraničí udělení výjimky.

"Národní plán funguje (...) je to o otevření Austrálie a to se děje, protože míra proočkovanosti stoupá tak vysoko," uvedl dnes premiér Scott Morrison. Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už zdravotníci v zemi podali téměř 90 procentům lidí starších 16 let. Australský lékový regulátor zároveň předběžně schválil posilovací dávku očkovacího preparátu firem Pfizer/BioNTech pro osoby starší 18 let.

Třetí vlna šíření koronavirové infekce si vynutila striktní karanténní opatření v největších australských městech Sydney a Melbourne. Úřady v nich restrikce díky vyšší proočkovanosti začaly nedávno postupně rozvolňovat.

Ačkoliv se i Austrálie potýká s šířením více nakažlivé mutace delta, stále je na tom v porovnání s dalšími vyspělými ekonomikami lépe. Od začátku pandemie v zemi, která má asi 26 milionů obyvatel, zaregistrovali zhruba 164.000 prokázaných případů infekce a 1669 úmrtí s covidem-19. Pro srovnání: v Česku, které má kolem deset milionů obyvatel, od vypuknutí pandemie odhalily laboratoře přes 1,7 milionu případů koronaviru a v souvislosti s covidem-19 zemřelo k pondělku 30.648 lidí.

reklama