reklama

Avramopulos přiletěl do turecké metropole společně s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Na měli programu jednání o migrační dohodě EU a Turecka s tureckým ministrem vnitra Süleymanem Soyluem. V pátek budou o stejném tématu jednat s ministrem zahraničí Mevlütem Cavusogluem.

"Neregulérní příjezdy do Řecka v posledních týdnech a měsících narostly," řekl Avramopulos po setkání se Soyluem na společné tiskové konferenci všech tří politiků. "Je naléhavě nutné posílit prevenci a odhalování nelegálních odjezdů z Turecka," dodal.

Podle nejnovějších údajů poskytnutých Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se v září dostalo z tureckého pobřeží na řecké ostrovy 10.258 migrantů. Většinou jde o rodiny z Afghánistánu a Sýrie, upřesnil UNHCR. Jde o nejvyšší měsíční údaj od uzavření dohody mezi Ankarou a Bruselem z roku 2016 o snížení počtu migrantů, kteří se ilegálně dostávají z Turecka do Řecka.

Süleyman Soylu vyzval EU, aby s Tureckem více sdílela břemeno přílivu migrantů. A to zejména nyní, kdy se Ankara obává nové vlny běženců ze syrské provincie Idlib, která se nachází nedaleko tureckých hranic. Turecko podle ministra splnilo své závazky plynoucí z uvedené dohody a přijalo 3,6 milionu uprchlíků. Podobný přístup Ankara očekává od EU, poznamenal Soylu.

Loading...

1 komentář (Poslední 04.10. 17:51) Napište svůj názor

reklama