Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA) informovala, že za úterý v zemi přibylo 490.881 nově nakažených, což je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie covidu-19. Celkový počet infikovaných k dnešku vzrostl na 10,427 milionu. V Koreji se rozšířila silně nakažlivá varianta koronaviru omikron v situaci, kdy země do značné míry upustila od svého dříve velice důsledného systému trasování a karantén. Zmírnila také pravidla pro dodržování odstupu.

V zemi s asi 51,7 milionu obyvatel je jich proti covidu-19 naočkovaných 87 procent, 63 procent dostalo i posilující dávku.

V Koreji za poslední den zemřelo 291 nemocných s koronavirem, celková smrtelná bilance se tak zvýšila na 13.432. V pátek zemřelo 429 lidí, což bylo nejvíce během jediného dne. Reuters uvádí, že se kvůli tomu zvýšila poptávka po pohřebních službách. Vláda se obrátila na 60 krematorií, aby prodloužila provozní dobu a navýšila kapacitu. Úřady připouštějí, že i tak existují rozdíly mezi jednotlivými regiony, dlouho se na pohřeb čeká třeba v hustě obydlené oblasti Soulu.

Počty pacientů v kritickém stavu se v posledních dvou týdnech pohybují nad hranicí jednoho tisíce, ale zástupci ministerstva zdravotnictví upozorňují, že začátkem dubna by jich mohl být i dvojnásobek. Obsazených je asi 64 procent lůžek intenzivní péče, před dvěma týdny to bylo 59 procent.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.