reklama

Dnes se po dvou týdnech znovu mohl otevřít teheránský Velký bazar, obchodní centra a některé další podniky. Uzávěra platila od 21. listopadu také v jiných velkých městech, jako je Isfahán, Šíráz, Mašhad a desítkách dalších. Zavřít musely všechny obchody, které neprodávají nezbytně potřebné zboží, a také restaurace. Nadále tam v noci lidé například nesmějí vyjíždět soukromými auty a podniky musejí zavřít ve stanovenou hodinu.

Prezident Hasan Rúhání dnes varoval, že nechybí mnoho, aby v Teheránu byla uzávěra znovu obnovena a že se to může týkat i dalších měst, pokud se lidé nebudou řídit pravidly proti šíření koronaviru.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedla, že v zemi za poslední den přibylo 321 úmrtí pacientů nakažených koronavirem. Před poslední uzávěrou se počet mrtvých během jednoho dne dostal na téměř 490. Írán od začátku současné pandemie eviduje skoro 1,029 milionu nakažených, za posledních 24 hodin jich přibylo 12.181. V Íránu žije přes 83 milionů lidí.

Během končící částečné uzávěry zůstaly v provozu továrny a podniky v klíčových odvětvích, jako je zpracování ropy a zemního plynu. Agentura AP k tomu píše, že se vláda snažila vyhnout úplné uzávěře kvůli mizerné ekonomické situaci. Na té se podepsaly i přísné sankce, které na Teherán uvalila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, poté co odstoupila od dohody o íránském jaderném programu.

reklama