reklama

Kvůli rychle se šířícímu viru, který nejeví známky útlumu, hodlá japonský premiér Jošihide Suga příští týden projednat s ministry rozšíření nouzového stavu mimo Tokio a další prefektury, kde už je v platnosti. Premiér zároveň vyzval obyvatele, aby během letních dovolených a prázdnin nikam necestovali.

"Domnívám se, že zdravotní systém v Tokiu je v úzkých. Za těchto okolností je největší zodpovědností vlády chránit životy lidí," řekl Suga na dnešní tiskové konferenci.

Počty pacientů s vážným průběhem nemoci covid-19 se v celém Japonsku rychle zvyšují od poloviny července. Tyto případy rostou mezi věkovou skupinou nad 40 a nad 50 let, ale přibývá také mladších lidí s vážnými symptomy.

Národní svaz japonských guvernérů dnes vydal prohlášení, v němž označil nynější opatření centrální vlády za "neefektivní". Vyzval k zavedení přísnějších opatření, jako je přísná uzávěra, aby přiměl obyvatele podřídit se protikoronavirovým pravidlům.

Japonsko nyní očkuje zhruba milion lidí denně, ale vakcinace tu začala o několik měsíců později než v Británii a dalších zemích. Dokončené očkování má zatím asi 36 procent ze 126 milionů obyvatel Japonska. Sedmidenní průměr nových případů je v Japonsku nyní 11,2 na 100.000 obyvatel; v Indii je to 2,8, ve Spojených státech 37 a v Británii 41, uvedl dnes zpravodajský server The Guardian.

reklama