Sedmidenní incidence se snížila na 821,7 ze 876,5 před týdnem. Předchozí den tato hodnota činila 733,4 a před měsícem dosahovala 1734,2, poznamenala agentura DPA.

Za uplynulý den bylo také nahlášené 234 úmrtí u lidí s pozitivním testem. Před týdnem to bylo 29 úmrtí. Od začátku pandemie bylo v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, potvrzeno asi 24,1 milionu pozitivních testů a 134.155 úmrtí u lidí s pozitivním testem na nový koronavirus.

DPA upozornila, že jednotlivé spolkové země neposkytují údaje každý den v týdnu, zvláště ne o víkendu. To pak zvyšuje údaje v následujících pracovních dnech, srovnání denních hodnot je tak obtížné. Odborníci také už delší dobu předpokládají, že existuje vysoký počet případů, které RKI nezaznamenal, protože ne všichni nakažení podstoupili PCR test. Pouze takoví lidé se započítávají do statistik.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.