Podle posledních údajů švýcarského Spolkového zdravotního úřadu (BAG) ve Švýcarsku zemřelo od počátku epidemie 10.012 lidí v souvislosti s covidem. Podle různých ukazatelů, jako jsou počet případů a hospitalizovaných, obsazenost jednotek intenzivní péče nebo počet úmrtí, je epidemie nyní stabilní a čísla dokonce mírně klesají, uvedla vládní covidová expertní skupina.

"Máme dobré důvody k optimismu," prohlásil Patrick Mathys z BAG. Například i reprodukční číslo je nyní 0,93, což znamená, že 100 nakažených infikuje v průměru dalších 93 lidí. Je-li toto číslo delší dobu nižší než jedna, epidemie ustupuje.

Ve Švýcarsku postupuje podle plánu také očkování. Téměř 950.000 lidí, tedy zhruba 11 procent populace, už dostalo obě dávky některé ze dvou schválených vakcín, jimiž jsou preparáty firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Ve Švýcarsku jsou v současnosti už otevřené obchody, muzea, kina, knihovny či sportoviště. Tam, kde je to možné, musí zatím lidé nadále pracovat z domova. Uzavřeny jsou zatím vnitřní prostory restaurací nebo diskotéky.