reklama

"Může to znít strašidelně, ale obrovský pokles počtu mrtvých při leteckých haváriích lze připsat tomu, že v březnu musela zůstat na zemi všechna letadla Boeing 737 MAX," uvedl šéf JACDEC Jan-Arwed Richter. To, že po nehodě v Etiopii přestala tato letadla létat, podle něj zabránilo dalším katastrofám. "Bohužel to musím říci takto jednoznačně," dodal.

V roce 2018 zahynulo při leteckých neštěstích 559 lidí, letos to bylo skoro o polovinu méně. Menší počet obětí než letos napočítali letečtí experti jen v letech 2013 a 2017, kdy zemřelo jen 40 pasažérů.

"V roce 2019 dál sílí trend trend z posledních desetiletí, kdy při stále silnějším provozu kontinuálně klesá počet nehod. Znamená to, že bezpečnost leteckého provozu se celosvětově stále zlepšuje," komentoval statistiku Thomas Borchert z německého odborného magazínu Aero International.

Ačkoli JACDEC bude svou analýzu letošního roku ještě aktualizovat o data z konce roku, zpráva se už pravděpodobně příliš měnit nebude. Započítáno je v ní i 12 obětí z povánoční havárie letadla v Kazachstánu. JACDEC do své statistiky zahrnuje nehody větších letadel, kritériem je váha stroje minimálně 5,7 tuny a kapacita alespoň 19 pasažérů.

reklama