reklama

Německá bilance obětí se zvýšila, když dnes ráno policie v Koblenci oznámila, že registruje již nejméně 90 mrtvých. Jde o oběti z okresu Ahrweiler ve spolkové zemi Porýní-Falc a jeho bezprostředního okolí. Severní Porýní-Vestfálsko hlásí nadále 43 mrtvých.

Ve všech zasažených oblastech panují obavy, že počet obětí na životech ještě vzroste. Záchranáři totiž stále neprohledali všechna místa a domy zasažené záplavovou vlnou. I po dvou dnech záchranných akcí se mnoho lidí pohřešuje. V některých oblastech navíc nefungují telefony. V údolí řeky Ahr je stále mnoho silnic nesjízdných.

Nápor vody nevydržela hráz na řece Rur, kvůli které se v noci na dnešek muselo evakuovat zhruba 700 lidí z města Wassenberg na německo-nizozemských hranicích. Protržení hrozí přes klesající stav vody také přehradě Steinbachtalsperre nedaleko Euskirchenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Oblasti postižené přírodní katastrofou dnes navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve zdevastovaném městě Erftstadt, kde došlo k masivnímu sesuvu půdy, poděkoval "jménem všech Němců" těm, kdo se podílí na záchranným pracích. Prezident se také setkal v Erftstadtu s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. Ten záplavy označil za katastrofu století. V sobotu postiženou oblast navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.

V Belgii dnes vzrostl počet obětí na 24. Předchozí bilance z pátečního odpoledne hovořila o 20 mrtvých a 20 pohřešovaných. Belgické krizové centrum, které shromažďuje celonárodní data, uvedlo, že přestává počty pohřešovaných zveřejňovat, poněvadž mnoho lidí je složité zastihnout kvůli výpadkům elektřiny a poruchám telefonních sítí. Počasí v Belgii se zlepšilo a hladiny řek začínají opadávat. Do jedné z postižených oblastí se dnes vydali belgický premiér Alexander De Croo a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Záplavy postihly také jih Nizozemska. V obci Roermond by hladina řeky Mázy měla kulminovat v neděli ráno, ve městě Venlo v neděli večer. Ve Venlo a okolí v pátek úřady vyzvaly k evakuaci 10.000 lidí. Nizozemský premiér Mark Rutte při návštěvě v postižené provincii Limburg v pátek večer odpověděl kladně na otázku novinářů, zda vnímá nynější katastrofu v západní Evropě jako následek klimatických změn.

reklama