Podle odhadů USA je celkový počet ruských ztrát 300 000, z toho 120 000 zabitých a 170 000-180 000 zraněných. Podle stejných propočtů činí ztráty Ukrajiny asi 70 000 zabitých vojáků a 100 000–120 000 zraněných.

Ztráty Ruské federace prudce vzrostly v zimě a na jaře letošního roku během bitvy o město Bachmut v Doněcké oblasti. Každý den byly zabity nebo zraněny stovky ruských vojáků. Velké ztráty však při obraně města utrpěla i Ukrajina.

Ukrajina také utrpěla značné ztráty v prvních týdnech protiofenzívy, když se pokusila prorazit ruské obranné linie na jihu. Problémy byly i s evakuací raněných a zajištěním lékařské pomoci na bojišti.

Po změně taktiky a přechodu na ostřelování ruských pozic se ukrajinské ztráty výrazně snížily, ale Washington se nyní obává, že při takovém tempu ukrajinské zásoby munice dojdou poměrně rychle.

Panují také obavy ohledně počtu vojáků. Navíc i přes značné ruské ztráty má země celkem 1,33 milionu vojáků, zatímco Ukrajina asi 500 000, tedy téměř třikrát méně.

Odhady USA jsou založeny na satelitních snímcích, zachycených telefonních hovorech, zprávách na sociálních sítích a oficiálních datech z Kyjeva a Moskvy. Obě strany své celkové ztráty veřejně nezveřejnily.

Údaje o počtu mrtvých se ale napříč médii výrazně liší. Podle odhadů BBC a investigativních webů Mediazona a Meduza Rusko ztratilo během války na Ukrajině řádově desítky tisíc vojáků. Novinářům se podařilo identifikovat jména 29 217 ruských vojáků, kteří ve válce prokazatelně zemřeli, statistiky nadměrné úmrtnosti ruských mužů pak ukazují na zhruba 47 000 mrtvých. Podle odhadu BBC by tak Rusko do srpna mohlo mít na Ukrajině 60 000 mrtvých.

BBC se ve spolupráci s webem Mediazona a skupinou dobrovolníků podařilo identifikovat jména 29 217 ruských vojáků zabitých na Ukrajině. Při odražení ukrajinského protiútoku zahynulo nejméně 870 lidí.

Celkem za poslední měsíc bylo možné identifikovat jména 1800 ruských vojáků, kteří byli zabiti na Ukrajině, píše server a upozorňuje, že zveřejňuje pouze informace, které jsou z otevřených zdrojů, například z oznámení úředníků a médií, z příspěvků jejich příbuzných na sociálních sítích a z informací z místních hřbitovů.

Celkové počty mrtvých ale mohou a zřejmě budou výrazně vyšší. Investigativní žurnalistické weby Mediazona a Meduza nedávno spočítaly nadměrnou úmrtnost ruských mužů a dospěly k závěru, že celkové válečné ztráty Ruska do konce května 2023 dosahují 47 000 vojáků. Podle nejpečlivějšího odhadu BBC by tak Rusko nyní mohlo mít na Ukrajině 60 000 mrtvých.

Tento údaj ukazuje na prudký nárůst úmrtí mezi mladými muži. Spolu s těžce zraněnými vojáky, kteří byli propuštěni ze služby, dosahují nevratné ztráty ruské armády minimálně 125 000 mužů. Čísla ale nezahrnují ztráty proruských separatistů v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou Rusko loni na podzim anektovalo spolu s oblastmi Cherson a Záporoží.

Výrazně odlišná čísla publikuje Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny, který tvrdí, že počet mrtvých ruských vojáků na Ukrajině stoupl na 250 tisíc. Podle statistik, které publikuje server Ukrajinska pravda, Rusko také údajně ztratilo přes 4000 tanků, 8000 bojových obrněných vozidel, 5000 dělostřeleckých systémů, 300 letadel, podobný počet vrtulníků, 4000 operačně-taktických UAV nebo dvě desítky lodí/člunů.

Téměř 50 procent ruských ztrát na životech přitom zřejmě zapříčiňuje "primitivní" první pomoc a pomalé evakuace zraněných. Uvedlo to britské ministerstvo obrany s odvoláním na zjištění tajných služeb.

"Velmi pomalá evakuace zraněných, v kombinaci s nesprávným používáním primitivních vojenských škrtidel..., je údajně hlavní příčinou ztrát na životech a amputací, kterým by bylo možné předejít," uvádí se dále ve zprávě britského ministerstva, ze kterého citovala televizní stanice Sky News.

Ruská armáda denně zaznamenává přibližně 400 zraněných, což přetěžuje civilní civilní zdravotnická zařízení, zatímco vojenské nemocnice v pohraničních oblastech Ruska jsou zřejmě vyhrazeny jen pro důstojníky.