Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet zabitých či zraněných ruských vojáků na Ukrajině podle rozvědky přesáhl 350.000

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Západní zpravodajské služby odhadují, že počet ruských vojáků zabitých nebo zraněných na Ukrajině již přesáhl 350.000. Dnes to uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

"Rusko platí velmi vysokou cenu za marginální zisky," prohlásil Stoltenberg. Doplnil, že ukrajinské útoky také vedly k potopení nebo zneškodnění významné části ruské Černomořské flotily a ve vzduchu ukrajinské síly sestřelují ruská vysoce kvalitní průzkumná letadla.

Stoltenberg neupřesnil, kolik z odhadovaných 350.000 ruských obětí přišlo o život. Tento údaj nelze nezávisle ověřit, připomíná DPA. Rusko přesné informace o svých ztrátách neposkytuje.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu před několika dny uvedl, že Ukrajina od začátku roku denně přichází o 800 vojáků. Celkové ukrajinské ztráty od začátku války podle něj představují 444.000 vojáků. Tato prohlášení však také nebylo možné nezávisle ověřit.

Prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj ale oznámil, že obětí v řadách armády je 31.000. "Každá z těch ztrát však představuje velkou ztrátu," uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci u příležitosti druhého výročí invaze. Zdůraznil, že o život rozhodně nepřišlo 150 či 300 tisíc ukrajinských vojáků, jak tvrdí jeho protějšek Vladimir Putin nebo další ruští činitelé.

Ukrajinský prezident následně odmítl zodpovědět otázku, kolik vojáků utrpělo v konfliktu zranění. Moskva by podle něj v takovém případě zjistila, kolik lidí opustilo bojiště. Ruské ztráty pak vyčíslil na 180 tisíc mrtvých příslušníků armády.

Ukrajinští státní zástupci naopak v únoru uvedli, že zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky od začátku invaze v únoru 2022. Oznámil to generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.

Kostin v rozhovoru s novináři v Kyjevě na konferenci s názvem Ukrajina 2024 řekl, že vyšetřování již vedly i k rozsudkům. " Není žádný zločin, který by Rusové během této války nespáchali, " řekl.

"Už máme 80 rozsudků vyhlášených ukrajinskými soudy během této války," dodal generální prokurátor.

Témata:  válka na Ukrajině Jens Stoltenberg Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy