Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojedou Češi v létě k moři? Chorvatsko chce otevřít některé odlehlé hotely

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Chorvatsko plánuje v létě otevřít přístavy a některé kempy i hotely na odlehlejších místech, aby turistická sezona přinesla alespoň nějaké tržby. Novinářům to řekl chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli.

Zda k Jaderskému moři budou moci i čeští turisté nezáleží podle něj na jejich přání a na chorvatském turistickém sektoru, ale na krizových štábech a vládách dotčených zemí, uvedl server Total Croatia News.

"Mírné zotavení by mohlo začít v těchto třech cílených oblastech, které mohou nabídnout určitou izolaci a soukromí," řekl Cappelli ve čtvrtek v Záhřebu. "Zvažujeme také, že povolíme přijet cizincům, kteří zde vlastní nemovitost nebo jachtu," dodal.

Cappelli, kterého cituje deník Jutarnji list, připomněl, že české cestovní kanceláře přišly s plánem zřídit silniční a letecké koridory pro zdravé turisty, kteří by po návratu z Chorvatska nemuseli do karantény.

Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) české vládě navrhla, aby čeští občané, u kterých test vyloučí nemoc covid-19, mohli cestovat do destinací s nízkou měrou potvrzených nakažení koronavirem, jako je Chorvatsko. ACK na svém webu ve stejném kontextu zmiňuje i Bulharsko a Řecko. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se diskutuje o zmírnění pravidel pro vycestování v létě do Chorvatska a na Slovensko.

Ředitel Chorvatského ústavu veřejného zdraví Krunoslav Capak si ale podle serveru 24 sata myslí, že "prověření" Češi stěží budou moci do Chorvatska přijíždět. "Není to pravděpodobné. Může se udělat test, který ukáže, že člověk je negativní, ale inkubace může trvat 14 dní a neví se, jestli se u něj nemoc nerozvine zítra, pozítří nebo za pět dní," řekl.

Capak odmítá názory, že by se zahraničním návštěvníkům mohlo povolit přijet letos v létě na Jadran i bez karantény, pokud budou mít potvrzení, že se nenakazili koronavirem. "Jestli se budou dělat nějaká potvrzení, pak budou platit pouze po uplynutí čtrnáctidenní karantény," zdůraznil hlavní chorvatský epidemiolog.

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal na twitteru.

K debatě o zmírnění zákazu cestovat: Chci nejprve tvrdá data od expertů,pak můžeme veřejnosti dát jasnou zprávu. Není však možné jednou mluvit o ČR zamčené na dva roky a za chvíli o možnosti jet v srpnu do Chorvatska. To moc odborně nezní,proto si z nás někdy lidé dělají legraci.

— Jan Hamáček (@jhamacek) April 16, 2020

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi se sníží. Premiér Andrej Babiš si myslí, že zabývat se teď otevřením hranic je předčasné. Vláda o tom podle něj nejednala.

Návrhy podobné tomu, s jakým přišly české cestovní kanceláře, čeká chorvatský ministr pro cestovní ruch ze strany Rakouska, Slovenska a Maďarska, a zejména od těch občanů zmíněných zemí, kteří v zemi vlastní loď anebo dům. Ti také podle Cappelliho patrně budou prvními zahraničními návštěvníky Chorvatska po koronavirové krizi.

Jakékoli uvolnění restrikcí povede nejprve k přílivu turistů ze sousedního Slovinska, kteří jsou mezi zahraničními vlastníky nemovitostí nejvíce zastoupeni, uvedla agentura Bloomberg. Každý rok se jich na chorvatské pláže vydá přes milion, zhruba 100.000 Slovinců v Chorvatsku vlastní nemovitost.

Cappelli má za to, že jeho země "vysílá dobré signály ze zdravotnického systému". "Země zavedla ty nejpřísnější opatření, ale i nejbezpečnější," dodal.

Chorvatsko zatím oznámilo 33 úmrtí spojených s koronavirem, což je v přepočtu na obyvatele jeden z nejlepších výsledků v Evropě. Pokud se počet nakažených bude dál snižovat, vláda by mohla některá opatření zmírnit.

Tento balkánský stát v březnu zavřel hranice a vyjma členů záchranných a vědeckých týmů do Chorvatska nemohou cizinci. Podniky jsou s výjimkou těch, které jsou nezbytné pro chod země, zavřené a Chorvati se mohou pohybovat jen v místě bydliště.

V Chorvatsku, které má 4,2 milionu obyvatel, se turistický ruch na hrubém domácím produktu (HDP) podílí asi 20 procenty, což je nejvíce v Evropě. Tržby z turismu v minulých letech rekordně stoupaly, loni činily zhruba deset miliard eur (přes 271 miliard Kč). Ministr Cappelli v rozhovoru s listem Glas Istre uvedl, že letos očekává snížení těchto tržeb o tři čtvrtiny.

Témata:  Chorvatsko Jan Hamáček Česká republika COVID-19 koronavirus dovolená hotely Roman Prymula cestovní ruch

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy