reklama

"Neexistuje odpověď na otázku, zda budeme muset vakcíny upravit," řekla novinářům výkonná ředitelka lékové agentury Emer Cookeová. Podle ní agentura potřebuje více dat o účinnostech vakcín, nakažlivosti varianty omikron i závažnosti onemocnění, které způsobuje.

Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe, od té doby se objevila už 89 zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden uvedla, že o této variantě není stále k dispozici mnoho informací, včetně závažnosti onemocnění covid-19, které způsobí.

Americká farmaceutická firma Moderna v pondělí oznámila na základě předběžných laboratorních testů, že posilující dávka její covidové vakcíny je dostatečně účinná proti variantě omikron. Připustila však, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu. Navzdory uspokojivým výsledkům u třetí dávky plánuje Moderna vyvinout zvláštní vakcínu určenou pro ochranu před omikronem.

Podobné prohlášení o účinnosti posilovací dávky proti omikronu učinily v souvislosti se svou vakcínou před zhruba dvěma týdny také společnosti Pfizer a BioNTech.