UK HSA se ve své analýze zaměřuje na několik stovek případů nákazy variantou omikron a na několik tisíc případů nákazy variantou delta. Studie ukazuje na významný pokles účinnosti vakcíny od společnosti Pfizer při variantě omikron ve srovnání s variantou delta. V případě vakcíny od firmy AstraZeneca BBC označuje pokles účinnosti za "dramatický". U dalších dvou vakcín od firem Johnson & Johnson a Moderna nemá úřad dostatek údajů.

"Předběžná data ukazují, že účinnost proti nové variantě (omikron) výrazně roste krátce po přeočkování, a ochrana proti nemoci s příznaky dosahuje 70 až 75 procent," uvedla zpráva. Ochrana proti závažnému průběhu nemoci covid-19 pak bude zřejmě ještě vyšší, dodal úřad.

"Vzhledem k předběžnému charakteru zjištění jsou ale všechny odhady velmi nejisté a mohou se změnit," varuje zpráva.

Posilovací dávku v Británii dostalo na 22 milionů lidí, což je zhruba polovina ze 46 milionů lidí, kteří mají ukončené očkování. Proočkovanost proti covidu-19 v Británii dosahuje 70 procent.

Britské úřady v pátek uvedly, že odhalily za předchozí den dalších přes 400 nových případů nákazy variantou omikronu a celkový počet nakažených touto variantou tak překročil v zemi 1200 lidí. Podle odhadů UK HSA bude nová varianta v příštích týdnech představovat až polovinu denních přírůstků. V pátek úřady ohlásily 58.000 nových případů nákazy, což bylo nejvyšší číslo od začátku ledna.