Francouzská zdravotnická rada, poradní orgán vlády, dnes varovala, že kvůli variantě omikron hrozí Francii v lednu organizační rozvrat. Kvůli vysokému počtu lidí v karanténě a izolaci po kontaktu s nakaženým totiž hrozí akutní nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a v dalších klíčových odvětvích státní správy a hospodářství, uvedla dnes agentura AFP.
Rada pracuje s prognózou, že kvůli nové a zřejmě nakažlivější variantě koronaviru budou v zemi v lednu přibývat stovky tisíc nakažených denně.
Díky očkování a kvůli menší agresivitě varianty omikron, o které mluví některé nedávno vydané studie, zatím Francii nehrozí přeplnění nemocnic. Vysoká nakažlivost nové varianty a tudíž vysoký počet lidí v karanténě však ohrožují chod zdravotnictví kvůli nedostatku personálu. Nedostatek pracovníků, a tedy závažné organizační problémy, podle předsedy rady Jeana-Françoise Delfraissyho hrozí i v dalších klíčových odvětvích, jako jsou zásobování a maloobchod s potravinami, doprava, energetika či školství. Podle Delfraissyho proto Francii hrozí "možný společenský rozpad".
Podle rady je proto nezbytné přehodnotit pravidla karantény a izolaci. Rada považuje za pravděpodobné, že variantu omikron doprovází mírnější průběh nemoci covid-19, než je tomu u jiných variant. S průběhem s mírnými či žádnými příznaky se dá také počítat u očkovaných. Stávající pravidla určují sedmidenní izolaci po kontaktu s nakaženým variantou omikron. "V případě nakažených bez příznaků je nutné zvážit přínosy mezi udržením organizace na pracovišti a rizikem šíření nákazy," uvedl člen rady Olivier Guérin. Podle něj pravidlo, že po kontaktu s nakaženým musí člověk odejít do izolace, se ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu již nyní striktně nedodržuje.
Ve středu francouzská vláda uvedla, že třetina nových případů koronavirové nákazy v současnosti připadá na variantu omikron. Dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že úřady potvrdily za posledních 24 hodin zhruba 88.000 nových případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie.
Související
14. listopadu 2024 12:07
6. října 2024 19:55
27. září 2024 10:08
10. září 2024 21:28
1. září 2024 9:29
27. srpna 2024 10:45