reklama

Rada pracuje s prognózou, že kvůli nové a zřejmě nakažlivější variantě koronaviru budou v zemi v lednu přibývat stovky tisíc nakažených denně.

Díky očkování a kvůli menší agresivitě varianty omikron, o které mluví některé nedávno vydané studie, zatím Francii nehrozí přeplnění nemocnic. Vysoká nakažlivost nové varianty a tudíž vysoký počet lidí v karanténě však ohrožují chod zdravotnictví kvůli nedostatku personálu. Nedostatek pracovníků, a tedy závažné organizační problémy, podle předsedy rady Jeana-Françoise Delfraissyho hrozí i v dalších klíčových odvětvích, jako jsou zásobování a maloobchod s potravinami, doprava, energetika či školství. Podle Delfraissyho proto Francii hrozí "možný společenský rozpad".

Podle rady je proto nezbytné přehodnotit pravidla karantény a izolaci. Rada považuje za pravděpodobné, že variantu omikron doprovází mírnější průběh nemoci covid-19, než je tomu u jiných variant. S průběhem s mírnými či žádnými příznaky se dá také počítat u očkovaných. Stávající pravidla určují sedmidenní izolaci po kontaktu s nakaženým variantou omikron. "V případě nakažených bez příznaků je nutné zvážit přínosy mezi udržením organizace na pracovišti a rizikem šíření nákazy," uvedl člen rady Olivier Guérin. Podle něj pravidlo, že po kontaktu s nakaženým musí člověk odejít do izolace, se ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu již nyní striktně nedodržuje.

Ve středu francouzská vláda uvedla, že třetina nových případů koronavirové nákazy v současnosti připadá na variantu omikron. Dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran uvedl, že úřady potvrdily za posledních 24 hodin zhruba 88.000 nových případů nákazy, nejvíce od začátku epidemie.