Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle Německa jsou kontroly na hranicích i v zájmu Čechů. Petříček chce přehodnocení

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal šéfa německé diplomacie Heika Maase o přehodnocení přísných opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. Rychlou a radikální změnu však neočekává, uvedl na twitteru. Na dnešním jednání ministrů zahraničí ČR, Německa, Slovenska a Rakouska podle Petříčka Maas zopakoval, že uvolnění se bude odvíjet od epidemické situace v Česku.

Německo považuje Česko za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, proto v neděli obnovilo kontroly na pomezí s Českem a přes hranice pouští jen lidi stanovených profesí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu v Krakově o složité situaci českých řidičů kamionů hovořil i s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který se zúčastnil visegrádského summitu.

Při vstupu do Německa musí od neděle všichni včetně přeshraničních pracovníků či řidičů kamionů předkládat na hranicích negativní test. S výjimkou pendlerů, dopravců a lidí cestujících z humanitárních důvodů je nutné po překročení hranic nastoupit do karantény, která v Bavorsku činí deset a v Sasku 14 dní. V Bavorsku je možné izolaci po pěti dnech ukončit dalším testem, Sasko to nedovoluje.

Na některých hraničních přechodech mezi ČR a Německem se kvůli povinnému testování opakovaně tvořily kolony kamionů.

"Znovu jsem požádal kolegu Heika Maase o přehodnocení striktních opatření v Německu, zejména pro pendlery a nákladní dopravu. Ve stejném duchu mluvili také kolegové z Rakouska a Slovenska. Bohužel neočekáváme v nejbližší době žádnou radikální změnu. To je realistický odhad, nechci slibovat nesplnitelné. Heiko Maas zopakoval, že uvolnění se bude odvíjet od situace u nás. Ta se bohužel nelepší," uvedl Petříček.

Ministr vnitra SRN: Kontroly na hranicích jsou i v zájmu Čechů

Obnovení kontrol na německo-českých hranicích je i v zájmů Čechů a jejich boje s pandemií nemoci covid-19. Dnes to na dálničním přechodu Breitenau/Krásný Les na sasko-českém pomezí prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dodal, že opatření, která jsou vůči Česku od neděle v platnosti, uplatňuje Německo vůči všem zemím světa, které považuje za oblasti s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

"Omezení jsme zavedli z jediného důležitého důvodu, a to je ochrana obyvatel před velmi nakažlivým a potenciálně smrtelným virem," řekl Seehofer o obnovených hraničních kontrolách. Ty Německo znovu zavedlo v neděli, od které je Česko považováno za oblast s výskytem mutací. "Takové opatření máme proti všem zemím, kde jsou mutace," doplnil.

Seehofer řekl, že zpřísnění režimu je důležité. "Je to i v zájmu Čechů," uvedl německý ministr vnitra. I díky tomuto opatření dostává podle Seehofera Česko větší příležitost k boji s pandemií a k přerušení přenosu nákazy.

Stejné opatření jako proti Česku zavedlo od neděle Německo i proti rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Seehofer řekl, že k dnešnímu ránu německá policie na těchto hranicích zkontrolovala 50.000 lidí, z nichž 10.000 do Německa nevpustila. Ke kontrolám poznamenal, že německá policie prověřuje všechna osobní auta bez výjimky, v případě nákladních aut postupuje s ohledem na dopravní situaci.

Témata:  Německo hranice Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.