reklama

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov podle agentury TASS vyjádřil přesvědčení, že nadcházející setkání obou prezidentů přispěje ke "stabilizaci rusko-amerických vztahů" i "zklidnění situace, která se v Evropě i v celém světě příliš vyhrotila". Řekl také, že Rusko navrhlo Spojeným státům vzájemné zrušení sankcí vůči svým diplomatickým misím v obou zemích.

Biden by měl předběžně příští týden hovořit také se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, řekl agentuře AP zdroj z okolí prezidenta Ukrajiny. Bílý dům zatím informaci nepotvrdil.