Cherson i většinu Chersonské oblasti začátkem března ovládla během invaze na Ukrajinu ruská vojska. Ve čtvrtek představitel místní proruské správy uvedl, že ruští vojáci v Chersonské oblasti se patrně stáhnou ze západního břehu Dněpru, na němž leží i město Cherson. Ukrajina varovala, že šíření těchto zpráv by mohlo být provokací a součástí ruské taktiky.

"Samozřejmě je důležité odvézt všechny lidi, kteří žijí v Chersonu, ze zón nejnebezpečnějších operací. Poněvadž civilní obyvatelstvo nesmí trpět ostřelováním, nějakými útoky, protiútoky a dalšími akcemi spojenými s vojenskými operacemi," prohlásil Putin u příležitosti pokládání květin k památníku ruských hrdinů z období takzvané smuty. Tak se v ruských dějinách označuje přelom 16. a 17. století, kdy po vymření dynastie Rurikovců v zemi panoval zmatek kvůli nástupnickým problémům.

Ukrajinská armáda vede v Chersonské oblasti od konce léta protiofenzivu. Ruské úřady v posledních týdnech začaly apelovat na obyvatele některých míst regionu, aby se přesunuli do bezpečnějších zón. Argumentují přitom hrozbou útoků ze strany ukrajinské armády.

Okupační správa oblasti uvádí, že ze západního břehu Dněpru na východní přepravila v uplynulých týdnech už desítky tisíc lidí. Tento týden pak začala nutit civilisty k odchodu z domovů také ve městech a obcích ležících na asi 15 kilometrů dlouhém pásu podél východního břehu řeky. Ve čtvrtek zástupce ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov sdělil, že ruská vojska se patrně budou stahovat ze západního břehu, a vyzýval obyvatele Chersonu k evakuaci.

Stejnou výzvu Stremousov zopakoval i dnes, zároveň ve městě vyhlásil zákaz vycházení. "Ve městě Cherson byl vyhlášen zákaz vycházení, který nepřetržitě potrvá 24 hodin, abychom mohli naše město bránit," řekl podle agentury TASS Stremousov ve videu zveřejněném na telegramu. Původní video nicméně krátce poté opět smazal a nahradil ho upravenou verzí, ve které se o zákazu nezmiňuje, napsala agentura AFP. V následujícím příspěvku uvedl, že vše je v Chersonu pod plnou kontrolou ruské armády a úřadů.

"Podporujeme slova Vladimira Vladimiroviče Putina, aby lidé odešli z Chersonu a zachránili si tak životy," uvedl rovněž Stremousov na telegramu. Varoval také před možnými "teroristickými útoky" a "provokacemi" ze strany Ukrajiny.

Před provokacemi ze strany Ruska ve čtvrtek varovala mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková, podle které chtějí ruské jednotky zinscenovat útoky na ukrajinské civilisty, ze kterých pak obviní ukrajinskou armádu.

Podle ruského ministerstva obrany se každý den ze západního na východní břeh Dněpru přesouvá přes 5000 civilistů. "Ženijní vojska denně převážejí na levý břeh až 1200 osobních a nákladních automobilů a přes 5000 civilistů," sdělilo ministerstvo na telegramu.