Vlivný tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev obvinil Západ a vládu v Kyjevě, že jejich politika vede k rozpadu Ukrajiny. Agentura Reuters uvádí, že jeho slova lze chápat jako varování, že ruská válka proti Ukrajině by mohla vést k rozdělení země a že Moskva by z toho obviňovala své oponenty.
V rozhovoru s deníkem Rosijskaja gazeta Patrušev, patřící do okruhu lidí, kteří mají nejblíže k prezidentu Vladimiru Putinovi, řekl, že Spojené státy se už celé roky snaží rozdmýchávat v Ukrajincích nenávist vůči všemu ruskému. "Nicméně historie nás naučila, že nenávist se nikdy nemůže stát spolehlivým faktorem při vzniku národní jednoty," uvedl také Patrušev. "Jestli dnes něco spojuje lidi žijící na Ukrajině, pak je to jedině strach ze zvěrstev nacionalistických jednotek," řekl šéf bezpečnostní rady v narážce na některé jednotky ukrajinské armády, které Moskva označuje za nacisty a jejichž zničení využívá jako záminku k nynější válce.
Podle Patruševa výsledkem politiky Západu a vlády v Kyjevě může být rozpad Ukrajiny na několik států.
Agentura Reuters k tomu píše, že Patruševovy výroky jsou dalším z náznaků, že Moskva usiluje o rozbití Ukrajiny. Oficiálně přitom tvrdí, že jejím záměrem není okupace ukrajinského území. Jeden z ruských generálů ale už minulý týden dal najevo, že Moskva chce plně ovládnout východ a jih Ukrajiny.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko před pár dny oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a nadále pokračují snahy o mírová jednání, ačkoliv prezident Vladimir Putin oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.
Ruské ministerstvo obrany v poslední době tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly zřejmě skutečně přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Očekává, že boje na východě Ukrajiny v příštích dvou až třech týdnech zesílí.
Není ani zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Témata: Ukrajina, válka na Ukrajině
Související
23. listopadu 2024 9:50
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 12:39
10. listopadu 2024 15:19
10. listopadu 2024 10:02
3. listopadu 2024 19:29