Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle studie z JAR hrozí u omikronu nižší riziko hospitalizace než u delty

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Při nákaze koronavirovou variantou omikron je nižší riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 i riziko hospitalizace než při nákaze variantou delta, vyplývá z nové jihoafrické studie. Výsledky však pravděpodobně částečně ovlivnila skutečnost, že obyvatelé Jihoafrické republiky měli lepší imunitu proti covidu-19, když se začala šířit varianta omikron, než jak tomu bylo o několik měsíců dříve s příchodem delty, upozornili podle Reuters autoři výzkumu.

V situaci, kdy se země po celém světě snaží reagovat na šíření varianty omikron, se ocitly otázky o její závažnosti v centru vědeckých i politických debat.

Autoři nejnovější studie porovnali data o případech nákazy variantou omikron od října do listopadu se záznamy o nákazách variantou delta od dubna a listopadu v Jihoafrické republice. Na výzkumu se podíleli vědci z Národního institutu pro přenosná onemocnění (NICD) a několika vysokých škol, včetně univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a univerzity KwaZulu-Natal.

Podle závěrů studie je při nákaze omikronem nebezpečí hospitalizace o zhruba 80 procent nižší oproti nákaze deltou. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pak při infekci omikronem riziko vážného průběhu o asi 30 procent nižší než u pacientů s deltou.

Sami autoři studie ale varovali před unáhlenými závěry ohledně vlastností omikronu. Upozornili, že bylo těžké zhodnotit, jak velký vliv na výsledky mohl mít nárůst imunity v populaci.

Paul Hunter z britské vysoké školy University of East Anglia ke studii řekl, že jde o první řádně provedený výzkum, který porovnává závažnost omikronu a delty. Hlavní slabinou studie je ale podle něj skutečnost, že srovnává data o omikronu z jednoho období a data o deltě z druhého.

"I přesto, že u lidí infikovaných omikronem byla menší pravděpodobnost, že skončí v nemocnici, než u lidí s deltou, není možné říci, zda je to díky vlastním rozdílům v nebezpečnosti viru, nebo zda je to zapříčiněno vyšší imunitou v populaci v listopadu ve srovnání s dřívějšími měsíci tohoto roku," upozornil Hunter.

"Z pohledu pacienta, kterému jde hlavně o to, aby mu nebylo příliš zle, na tom do jisté míry příliš nesejde. Je to ale důležité vědět, abychom mohli zlepšit zhodnocení pravděpodobné míry tlaku na zdravotní systém," podotkl Hunter.

Podle studie britské vysoké školy Imperial College London, jejíž výsledky byly zveřejněny minulý týden, nic nenaznačuje, že by průběh onemocnění byl u omikronu mírnější než u delty. Autoři této studie však uvedli, že pracovali s omezenými daty ohledně hospitalizací.

Témata:  COVID-19 koronavirus Jihoafrická republika

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:21

Izrael pokračuje s přípravami ofenzivy do Rafáhu. Už staví stany pro civilisty

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy