Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud KLDR použije jaderné zbraně, skončila, vzkazuje její soused

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severokorejský vůdce Kim Čong-un by v případě použití jaderných zbraní proti Jižní Koreji riskoval pád svého režimu. Toto varování vyslovil v úterý jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

Jun pronesl toto varování během svého projevu na vojenské přehlídce, která se konala na letecké základně v Soulu u příležitosti výročí založení jihokorejské armády.

„Pokud se Severní Korea pokusí použít jaderné zbraně, naše armáda odpoví rozhodně a zdrcujícím způsobem... Tento den bude znamenat konec severokorejského režimu,“ prohlásil jihokorejský prezident. Zároveň zdůraznil sílu bezpečnostního spojenectví mezi Soulem a Spojenými státy, které mají v Jižní Koreji rozmístěno desetitisíce vojáků.

Na přehlídce jihokorejská armáda poprvé představila svou největší balistickou raketu Hyunmoo-5, schopnou ničit podzemní bunkry. Sílu spojenectví mezi Jižní Koreou a USA demonstroval přelet amerického bombardéru B-1B, který doprovázely jihokorejské stíhačky F-15K.

Přelet amerického bombardéru kritizovalo severokorejské ministerstvo národní obrany, uvedla severokorejská státní agentura KCNA. Pchjongjang také prohlásil, že jeho armáda je „plně připravena se bránit“.

V září Severní Korea poprvé zveřejnila záběry svého zařízení na obohacování uranu, které navštívil Kim Čong-un. Během této návštěvy vyzval k rozšíření počtu centrifug s cílem exponenciálně zvýšit produkci jaderných zbraní.

Podle jihokorejské špionážní služby je KLDR schopna ze svých zásob vysoce obohaceného uranu a plutonia vyrobit dvouciferný počet jaderných zbraní.
 
 

Témata:  Severní Korea Jun Sok-jol

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.