Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud Putin obsadí Ukrajinu, udělá jí to, co Hitler Československu, varuje Polsko

Radoslaw Sikorski na summitu NATO
Radoslaw Sikorski na summitu NATO
Foto: NATO

Podle polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského má Západ možnost porazit Rusko, ať už to učiní na Ukrajině nebo na polských hranicích. 

Ve svém rozhovoru, který zveřejnil zpravodajský server Onet, Sikorski varoval, že pokud by ruský prezident Vladimir Putin obsadil Ukrajinu, provedl by podle něj to, co Adolf Hitler s Československem - zmocnil by se průmyslu okupované země, mobilizoval by Ukrajince do ruské armády a poslal je bojovat dál na západ.

"Polovina německých tanků, které zaútočily na Polsko v roce 1939, byla ve skutečnosti česká. Tedy - jestli Putin získá Ukrajinu, bude silnější. A tehdy budeme mít větší problém," varoval Sikorski. Na otázku, zda by mělo smysl poslat pozemní vojska na Ukrajinu, odpověděl, že je lepší zastavit Putina na Ukrajině, 500 nebo 700 kilometrů na východ odtud.

Šéf polské diplomacie míní, že ruské rezervy nejsou neomezené a samo Rusko není neporazitelné. Sikorski připomněl, že války mohou končit i ekonomickým zhroucením jedné strany, podobně jako se to stalo Německu v první světové válce. Ukázal na to, že Rusko již utratilo polovinu svého rezervního fondu a ztratilo své nejvýnosnější trhy pro ropu a plyn, které nyní musí prodávat Indii a Číně se značnou slevou.

Sikorski také doufá, že i pravděpodobný republikánský kandidát do Bílého domu Donald Trump si uvědomil, že odpor proti poskytnutí pomoci Ukrajině není v USA populární a poškozuje jeho šance na znovuzvolení. Polsko zvyšuje výdaje na obranu a vynakládá čtyři procenta hrubého domácího produktu, což je na úrovni USA. Sikorski se domnívá, že Západ je tentokrát mnohem silnější než Rusko a že by Rusko v případě konfliktu prohrálo. 

Témata:  válka na Ukrajině Vladimír Putin Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.