Podle Zelenského mají sice Rusové v Severodoněcku početní převahu, ale Ukrajina má stále možnosti, aby se ubránila. Kyjev jedná s Británií a Tureckem o vytvoření námořní trasy, po níž by se pod patronátem námořnictva třetí země vyváželo obilí ze zablokovaných ukrajinských přístavů, uvedl také dnes Zelenskyj.

Pokud by se Rusům podařilo Severodoněck společně se sousedním Lysyčanskem dobýt, získají kontrolu nad celou Luhanskou oblastí, a tedy velkou částí Donbasu, připomněla agentura Reuters. Oblastní gubernátor Serhij Hajdaj dnes připustil, že pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila. Z jeho vystoupení vyplývá, že Ukrajinci mají nyní pod kontrolou méně než polovinu města. V neděli ale Hajdaj řekl, že větší strategický význam než Severodoněck má Lysyčansk, který je položen výše a na druhém břehu řeky Severní Doněc.

Zelenskyj dnes také uvedl, že Rusové se soustředí na ovládnutí města Záporoží, které leží jihovýchodně od středu země, a že situace v Záporožské oblasti je "děsivá". V neděli Zelenskyj právě v Záporožské oblasti navštívil frontovou linii.

Podle hlavy státu je nyní na Ukrajině zablokováno 22 až 25 milionů tun obilí, které nelze kvůli blokádě černomořských přístavů vyvézt. Na podzim by mohlo jít už o 75 milionů tun. Zelenskyj zároveň podle Reuters požádal ukrajinské spojence o protilodní zbraně, které by podle něj byly nejlepší zárukou pro bezpečnou plavbu ukrajinských lodí. Ruská Černomořská flotila podle Kyjeva a západních médií brání v Černém moři pohybu lodí. Moskva toto tvrzení odmítá.

Agentura Bloomberg napsala, že Rusko a Turecko se dohodly na předběžném plánu na znovunastartování zastaveného exportu ukrajinského obilí, ale že Ukrajina s podmínkami této dohody nesouhlasí. Turecká vláda podle zdrojů Bloombergu nabídla vojenskou pomoc s odminováním pobřeží u jihoukrajinského přístavu Oděsa a doprovod plavidel převážejících obilí. Ukrajina se však obává, že odminování by Oděsu vydalo napospas ruským útokům. Rusko navíc podle informací agentury žádá, aby mělo možnost kontrolovat, zda plavidla nepřevážejí zbraně, což je další podmínka, kterou Kyjev odmítá.

Ukrajinské námořnictvo dnes uvedlo, že ukrajinské síly zatlačily plavidla ruské Černomořské flotily do vzdálenosti přes 100 kilometrů od ukrajinských břehů. Skupina asi 30 ruských lodí a ponorek ale nadále brání civilním lodím v plavbě, upřesnilo ukrajinské námořnictvo. Dodalo, že v Černém moři má Rusko také až 12 velkých výsadkových lodí, ale že nejméně třetina z nich se opravuje.