Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě "loveckou" sezónu

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat Ukrajinu, napadat a zabírat její území, aniž by se proti tomu někdo postavil, rozpoutá to ve světě "loveckou" sezónu a pocit, že jsou takové kroky v pořádku, uvedla agentura Reuters.

Nejvyšší americký diplomat dnes vystoupil na tiskové konferenci spolu s jihoafrickou ministryní zahraničí Naledi Pandorovou v rámci návštěvy Afriky, během níž zavítá také do Konžské demokratické republiky a Rwandy.

"Pokud dovolíme tak velké zemi, aby šikanovala menší zemi, napadla ji a zabrala její území, pak to spustí "loveckou" sezónu nejen v Evropě, ale po celém světě," prohlásil Blinken.

Spojené státy podle ministra považují za důležité postavit se Rusku, protože jeho agrese proti Ukrajině ohrožuje základní principy mezinárodního soužití.

Pandorová uvedla, že nikdo v Jihoafrické republice válku na Ukrajině nepodporuje, ale zároveň upozornila, že pravidla mezinárodního práva nejsou uplatňována rovnoměrně. "Měli bychom být stejně znepokojeni tím, co se děje lidem v Palestině, jako tím, co se děje na Ukrajině," dodala.

Jihoafrická republika se dříve zdržela hlasování v OSN o usnesení odsuzujícím invazi na Ukrajinu a stejně jako další africké země odolala výzvám k odsouzení Ruska.

Blinken rovněž označil kroky Číny ohledně ukončení spolupráce s USA při řešení otázek klimatu, za trestání Afriky a rozvojového světa.

Rusko se pod vedením prezidenta Vladimira Putina už několik let snaží získat v Africe podporu a oživit přátelství, která začala před půl stoletím, kdy Sovětský svaz podporoval mnohá africká hnutí bojující za ukončení koloniální nadvlády, uvedla agentura AP.

Vliv Moskvy v Africe se projevil v březnu během hlasování ve Valném shromáždění OSN o odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Zatímco 28 afrických zemí hlasovalo pro rezoluci, významná část států tohoto kontinentu - konkrétně 25 - se rozhodla zdržet hlasování nebo se ho vůbec nezúčastnila.

Nejvýše postavený ruský diplomat, Sergej Lavrov, na konci července navštívil Egypt, Kongo, Ugandu a Etiopii, kde slíbil přátelství a obvinil Spojené státy a evropské země z toho, že svou "bezohlednou" politikou v oblasti životního prostředí zvyšují ceny potravin. Obvinil je rovněž z hromadění potravin během pandemie covidu-19.

"Situace na Ukrajině sice dodatečně negativně ovlivnila trh s potravinami, ale ne kvůli ruské speciální operaci, nýbrž spíše kvůli naprosto neadekvátní reakci Západu, který vyhlásil sankce," tvrdil podle AP Lavrov v etiopské metropoli Addis Abebě.

Témata:  válka na Ukrajině Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.