Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poláci vyrazili před volbami do ulic, ve Varšavě byly stovky tisíc lidí

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v neděli v polském hlavním městě Varšavě sešly na opozičním shromáždění před volbami, které mohou rozhodnout o její budoucnosti v Evropské unii.

V čele Pochodu milionu srdcí byl opoziční lídr Donald Tusk, který se snaží mobilizovat voliče před volbami. Stovky tisíc lidí přijely do hlavního města autobusy. Podle vyjádření městských úřadů se shromáždění zúčastnil milion Poláků, uvedla DW.

"Když vidím stovky tisíc usměvavých tváří, mám dobrý pocit, že se blíží zlomový moment v historii naší vlasti," řekl Tusk přítomným sympatizantům. "Nikdo nemůže zastavit tuto sílu. Změna je neodvratná," dodal.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost, která zemi vede od roku 2015, uspořádala vlastní shromáždění v Katovicích na jihu země. Její představitelé popírají, že chtějí ukončit členství v Evropské unii, ačkoliv se s Bruselem několikrát střetli ohledně nejrůznějších témat.

Polsko čekají volby v polovině října. Právo a spravedlnost vede v průzkumech s podporou 35 procent voličů, opoziční koalice ztrácí osm procentních bodů. Tusk ale zdůrazňuje, že ještě může dojít k obratu.

Témata:  Polsko

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 11:33

Tereza Ramba má za sebou velmi náročné období. Práci si nosila i domů

Herečka Tereza Ramba se stala středem pozornosti během slavnostní premiéry nové šestidílné série v pražské Lucerně. Umělkyně pro tuto příležitost zvolila velmi odvážnou róbu, která dala vyniknout její štíhlé linii. Přestože na červeném koberci zářila a rozdávala úsměvy, projekt, ve kterém účinkuje, zpracovává velmi vážnou problematiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MV Hondius

Hantavirus zabíjel na lodi, může rozpoutat další pandemii?

Světové zdravotnické úřady jsou v pohotovosti kvůli nečekanému ohnisku hantaviru, které se rozšířilo mezi lidmi spojenými s výletní lodí MV Hondius. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila pět případů nákazy, přičemž existuje podezření, že se virus mohl šířit přímo mezi lidmi na palubě. Od poloviny dubna již v souvislosti s touto lodí zemřeli tři lidé.